Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Yılı Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar

0 29

Türk Silahlı Kuvvetleri, profesyonel orduya geçiş döneminde yapmış olduğu uzman çavuş alımı istatistiklerinde son zamanların en büyük alımlarını gerçekleştiriyor. Ülkemizde bulunan vatandaşların kutsal görev olarak saydıkları askerlik görevlerini yapmak ve Türkiye ortalamaların maaş seviyelerini yüksek tutarlarda yansıtması gençlerin Uzman çavuş olma hayallerin peşinden sürüklüyor. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesi altında yapılan kuvvetler alımlarında en çok uzman çavuş alımı gerçekleştirilmektedir. Yoğun bir rekabet sürecine giren uzman çavuş adaylarının en çok sormuş oldukları sorulardan bir tanesi ise uzman çavuş maaşları ne kadar? Sorusu olmuştur. Bu dallardan herhangi birine katılmak isteyen vatandaşlarımızın alacakları maaşları ve kendilerini hangi zorlu görevler beklediğini bütün açıklamalarıyla birlikte yazımızda belirteceğiz.

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman çavuş olmak isteyen gençlerin sıkça aratmalar yaptığı uzman çavuş maaşları ne kadar?sorusunungeniş anlatımını hep birlikte mercek altına alalım. Uzman çavuş olmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yapılan 2019 Ocak ayı memur maaşlarına yapılan zam ortalamaları kişilerin ne kadar maaş alacaklarını belirledi. Yeni sisteme geçiş döneminde memur maaşlarının yüzde 4 değerlerinde artış göstermesi asker, komando, asayiş ve benzeri alanlarda görev yapan personellerin doğuda yapacakları görevlerinde en düşük uzman çavuş maaşı 3100 TL olarak belirlenmiştir. Uzman çavuşlar görev yapmış oldukları yerlerde bekar veya evli durumlarında çocuk sayılarının dikkate alınmasıyla çeşitli ikramiyeler almaktadırlar. Bunu örnek üzerinde açıklamak gerekirse; doğu ve çevresinde görev yapan askeri personeller batıda görev yapan askerlere göre daha yüksek oranlarda maaş almaktadırlar.

Doğuda Görev Yapan Uzman Çavuşların Maaşı Ne Kadar?

Yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi doğu ve çevrelerinde görev yapan askerlerin evli ya da bekar olma durumlarına bağlı olarak maaş ortalamalarında değişiklikler yaşanabilmektedir. Aynı şekilde yaşadıkları zorlu görev başarıları sonucunda da ikramiye gibi maaş eklemeleri alabilmektedirler. OHAL tazminatı olarak belirlenen maaş eklemeleri sonucunda Doğuda görev yapan askeri birlikler ortalama 500 ila 1000 arasında maaş fazlalıklarını alabiliyorlar. Bunun yarı sıra Komando birliklerinde görevlerini yerine getiren uzman çavuş personellerin 5700 TL maaş almaları mümkündür. Yani genel bir ifade ile konumuzu toparlayacak olursak askerlerin ortalama 4600 ile 5700 TL arasında maaş alabiliyorlar.

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri kendi bünyesine almış olduğu askeri birliklerin çoğunu uzman erbaşlardan temin ettiği için gençlerin yaptıkları araştırmalarda uzman erbaş maaşları merak konusu haline gelmektedir. Öncelikle şunu belirtelim jandarma uzman erbaş personelleri kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri olmak üzere iki farklı alanlarda görevlerini yapabilmektedirler. Burada doğu tazminatı veya asayiş tazminatları maaşlarına ek olarak ilave edildiği için ortalama 5700 TL’ye kadar ücretler belirlenebiliyor. Görev yapılan yere ve koşullara bağlı olarak uzman erbaş maaşları 2019 yılı istatistiklerine göre maaşları etkileyen en temel nokta asayiş tazminatı olmaktadır. Buda ortalama 1000 TL’yi buluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.