Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

0 25

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir?

Kara Kuvvetlerinde Sözleşmeli Er ya da Erbaş olmak isteyen kişilerin bu kavramlar hakkında merak ettikleri tüm bilgiler ile başvuru şartları ile ilgili tüm detaylar için yazımızı okumaya devam ediniz. Kutsal bu meslekte sizleri aramızda görmek, Vatanımızı dış güçlere karşı korumak bizlerin 1. vazifesidir  ve boynumuzun borcudur.  Ve günümüz şartlarında ise  sözleşmeli er olarak yapanlar hem kendi  hemde kendi ailesinin geçimi  için mesleğe katılabiliyorlar.

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Ve Erbaş Hakkındaki Bilgiler

Sözleşmeli er ya da erbaş olarak Kara Kuvvetlerine başvuruda bulunmadan önce kişilerin bilmesi gerekenler;

– 6191 sayılı sözleşmeli kanun gereğince göreve başlayacak olan tüm er ve erbaşlar daha önceden çeşitli şekiller ile belirlenmiş olan maaşlar ile görev yerlerine başlayacaklardır.

– Eğer kişi Kara Kuvvetlerine bağlı er ya da erbaş olmak istiyor ise yine 6191 sayılı kanun ile belirlenen tüm gerekli olan başvuru şartlarının geçerli olması ve bu şekilde başvurunun yapılması gerekmektedir.

-Tüm bilgilerin sorumluluğu başvuran kişinin üzerinden olacağı için, başvuru aşamasında internet ortamında çıkan tüm bilgilerin kontrolünü dikkatlice yapmakta fayda vardır.

-Sözleşmeli olarak Kara Kuvvetlerinde en fazla 7 yıl görev yapan kişiler, bu sürenin ardından yine kanun ile belirlenmiş şartlar ile kişiler kamuda istihdam sağlayabilirler.

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir
Er Ve Erbaş Başvurusunda Bulunabilecek Kişiler

Sözleşmeli er ya da erbaş olarak başvuruda bulunulabilmesi için öncelikle kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Buna ek olarak sözleşmeli erbaşlık başvurusunda bulunacak adayın; ilkokul mezunu olup bununla beraber 1 Ocak 1992 tarihinden sonra doğması gerekmektedir. Kişi eğer 20 yaşından gün aldı ise o zamanda bu kural 25 yaşını doldurmamış olmak zorundadır şekli ile değiştirilmiştir.

Bunların dışında sözleşmeli olarak er ya da erbaş olmak isteyen kişilerin herhangi bir sebepten dolayı askeri okullardan ilişiğinin de kesilmemiş olması gerekmektedir. Bunun dışında kişilerden aranan son kriter ise, başvuru öncesinde kişinin astsubay, subay, jandarma ya da erbaş statüsünde çalışmıyor olması gerekmektedir.

Er Ve Erbaş Başvurusunda Bulunamayacak Kişiler

Her şeyden önce başvuruda bulunacak kişinin askeri kuralların bir gereği olan ve bu kurallar tarafından belirlenen boy ve kilo tablosundaki ideal değerlere sahip olması gerekmektedir. Bu ilk kuralı yanı sıra kişinin eğer herhangi bir yüz kızartıcı suç, cinsel istismar ya da Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik bir suçta bulunmamış olması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.