Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Ameliyat İzi Askerliğe Engel Mi 

6 4.008

Türk Silahlı Kuvvetli bünyesinde yapılacak kutsal vazifelerden askerlik için çeşitli şartlar ve gereklilikler bulunmaktadır. Bunların dışında sahip olunacak kriterlerde askerlik yapılabilmesi konusunda etkili olmaktadır. Özellikle fiziksel olarak vücudun temiz ve elverişli olması gerekirken ameliyat izi askerliğe engel mi soruyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı olunan ameliyatların sonrasında iz kalma ihtimali çok yüksektir. Bununla birlikte sadece ameliyat izine dair bir yönetmelik maddesi söz konusu değildir. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği uyarınca askerlik yapacak kişilerin vücutlarında bulunan yara, ameliyat izi, dövme, çeşitli ideolojik ya da siyasi işaretler hakkında bilgi bulunur. Buna göre yapılacak sağlık muayenelerinde yaz üniformaları esas alınmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olan her erkek bireyin yapması zorunlu olduğu askerlik görevinde ise herhangi bir olumsuz durum teşkil etmemektedir. Vücudun çeşitli bölümlerinde ameliyat izi veya yarası olabilir. Ameliyat izi askerliğe engel mi sorusu hayır olarak cevaplanırken Türk Silahlı Kuvvetleri birimlerinde uzman çavuş, sözleşmeli er gibi mesleki olarak yapılacak tercihlerde ise belirli şartlar bulunmaktadır. Yaz üniformaları kapsamında ameliyat izinin görünen kısımlarda 20 cm olabilir. Vücudun görünmeyen yerlerinde bulunan ameliyat izlerinde ise maksimum büyüklük 50 cm’dir. Bundan daha büyük ameliyat izlerinin bulunması halinde mesleki olarak askerlik yapılabilmesine izin verilmemektedir.

Ameliyat izlerinin çok büyük olması sonucunda kişinin güvenlik sorunu da ortaya çıkmaktadır. Çünkü yapılan çatışma ve operasyonlarda terör örgütlerine mensup kişilerce tanınabilmesi ihtimal dahilinde olmaktadır. Bu durum kişinin sivil hayatta risk sahibi olmasını da beraberinde getirmektedir. Kalıcı ameliyat izlerinden insanların tanınması büyük bir tehlikeyi de beraberinde getireceği için askerlik mesleğinde bu duruma izin verilmemektedir. Ancak zorunlu askerlik hizmetlerinde ameliyat izlerinin hiçbir şekilde engeli olmamaktadır. Ameliyat izlerine sahip kişiler çeşitli birlik komutanlıklarında zorunlu hizmet vazifelerini yerine getirebilir, vatan borcunu ödeyebilir. Yeni çıkan kanunla birlikte askerlik için engel teşkil etmeyen ameliyat izlerinin dışında dövme veya dikiş izleriyle çeşitli yaralarda herhangi bir olumsuz durumun ortaya çıkmasına sebep olmamaktadır. Özellikle son yıllarda gençlerin çok sık bir şekilde dövme yaptırmaya başlamasıyla bu kanunda bir yumuşama yapıldığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

6 Yorumlar
 1. mehmet diyor

  idrar yolundan ameliyat oldum2 defa uzman çavuş olabilir miyim???? Lise mezunuyum

 2. OĞUZHAN EROL diyor

  15 sene önce geçirmiş olduğum bir bacak ameliyatı var. Diz kapağı üstünde yan tarafta 24 cm x 2 cm büyüklüğünde ve bunu cildiye doktoru kağıda yazdı. Bir sıkıntı çıkar mı acaba ?

  1. AYTUĞ diyor

   ne oldu tam olarak ne yazdu ? bende de ayak iç tarafında var 20 cm civarında

   1. OĞUZHAN EROL diyor

    eledi kardeşim. 20 cm fazla olamazmış.

    1. Kemalettin Cevheroğlu diyor

     Her iki taraf mı 20 cm yoksa ikisinin toplamı mı 20 yi geçmeyecek

 3. Davut can diyor

  Düz tabandan ameliyat olsam uzman çavuş olabilir miyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.