TSK Keskin Nişancı Nasıl Olunur

07.07.2018
4.014
A+
A-
TSK Keskin Nişancı Nasıl Olunur

keskin nişancı

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yer alan özel kuvvetler personelleri her sene uzman çavuş veya astsubaylardan özel olarak seçilmektedir. İsteyen her adayın giremeyeceği keskin nişancılık kursu üstün zorlu görevler sonucunda elde edilmektedir.Peki keskin nişancı olmak için ne yapmamız gerekiyor? Keskin nişancılar TSK bünyesi içerisinde 4 farklı kola ayrılmaktadırlar. Bunlar manga tim nişancısı, keskin nişancı, uzman nişancı ve özel görev nişancısı olarak aktif görevlerde yer almaktadırlar. Belirlemiş olduğumuz 4 ana başlıkta bulunan askeri timler belirli görevler için eğitim almaktadırlar. Yani keskin nişancı timleri bulundukları yerlerde gözetmen ve nişancı olarak görevlerini yerine getirerek diğer bölümlerde yer alan personeller çok zorlu şartlar altında görev yapacak olan kişilerden oluşuyor. keskin nişancı olmak

Kimler Keskin Nişancı Olabilir?

Yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi isteyen herkes keskin nişancı olamaz. Bu yüzden özel birliklerden oluşan ve TSK bünyesinde görev yapan deneyimli personellerin gösterdikleri performanslara göre seçimler yapmaktadır. Aynı zamanca uzman çavuşlar yaptıkları atıcılık eğitimlerinde profesyonel atışlar sergilediklerinde Atuneb olarak isimlendirilen atıcılık ve uzman nişancı eğitim birliğine katılmaya hak kazanırlar. Ülkemizde faaliyet gösteren ve dünya genelinde belli bir saygınlığa sahip olan Atuneb yetiştirdiği keskin nişancı adaylarını TSK’nın göz bebeği olarak görevlerine başlamaları için gerekli bilgileri temin eden kursiyerdir. Burada keskin nişancı olmak isteyen adaylara rüzgar yöne hesaplama, havada ki nemi hesaplayabilme, bulunduğu yerin rakımını belirleme ve hedefi arasında bulunan mesafeleri hesaplama gibi temel keskin nişancılık eğitimleri vermektedir.

keskin nişan silahı

Keskin Nişancılık Sınavları

TSK tarafından önerilen sınav sistemine katılan askeri personellerin yukarda belirtilen eğitim aşamalarında herhangi bir elektronik cihaz bulundurmadan da yer tespiti gibi temel etkenleri hesaplayabilme olanakları eğitim sürecinde verilmektedir. Bu süreç sonunda kursiyerlerin katılacakları teknik ve teorik eğitimde yazılı sınavdan başarılı olan adaylar sözlü sınava tabi tutulmaktadır. Sözlü mülakatları da başarıyla tamamlayan keskin nişancı adayları silahlarını yakından tanımaları için görevlendirilmektedirler. Verilen görevler içerisinde yağmur altında, güneşte, soğukta veya diğer hava koşullarına uygun şekilde atış talimatları isteniyor. Bunlardan herhangi birinde hedefini vuramayan adaylar otomatik olarak elenir ve kursu tamamlayamazlar.keskin nişan silahı

Türklerin Keskin Nişancı Silahı

Son zamanlarda yapılan teknolojik savaş ürünlerine büyük yatırımlar yapan Türkiye bütün silahlarını yerli üretimle yapmak için kollarını sıvamış durumda. Aselsan gibi ciddi yatırımların yapıldığı silah üretim alanlarında büyük başarıların elde edildiği ve dışa olan bağlılıkların neredeyse olmayacak duruma getirilmesiyle birlikte ülke içerisinde TSK mensupların kullandıkları silahlar tamamen yerli imkanlarla üretilmeye başlandı. Bilinen en iyi Türk keskin nişancı tüfeği bütün hava koşullarında yapılan testleri başarıyla geçerek 1500 ile 2000 arasında bulunan mesafeyi kolaylıkla vurabilmektedir. Bora-12 şeklinde isimlendirilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerin göz bebeği haline gelen keskin nişancı tüfeği, özel operasyonlarda personellere temin edilerek görevin en iyi şekilde tamamlanması için işlemler yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Mustafa Seyfettin CAN dedi ki:

    İyi günler. Benim bir sorum var. Uzman çavuş iken kursta başarısız olduk diyelim. Sonradan ast subaylık sınavına girdik. Ast subay olduk. Zaman içerisinde tekrardan kursa seçilme şansımız var mı?

  2. Emircan dedi ki:

    Uzman çavuşluktan nasıl assubay yada subaylığa geçiş yapılıyor