Ana Sayfa / Askerlik / Açık Lise İle Askerlik Tecili Hakkında
Açık Lise İle Askerlik Tecili Hakkında

Açık Lise İle Askerlik Tecili Hakkında

Açık Lise İle Askerlik Tecili Hakkında

Türkiye yasalarına göre 20 yaşını doldurmuş sağlıklı her Türk erkeği askerlik görevini yapmak zorundadır. Ancak bazı durumlarda kişiler askerlik görevlerini ileri bir tarihe tecil ettirebiliyor. Bu durum genelde eğitim dolayısı ile gerçekleşmektedir. Peki hangi okulda okuyan kişiler askerliğini tecil ettirebiliyor?

Açık Lise Okuyan Askerliğini Tecil Ettirebilir Mi?

Türkiye anayasasında yer alan 1111. maddeye göre lise ve üniversitelerde okuyan ev askerlik yaşına gelmiş olan kişiler gerek direkt olarak kendileri gerekse bağlı oldukları okulların bildirmesi ile birlikte askerlik görevinden belli süreliğine tecilli sayılırlar. 1111 sayılı askerlik yasasının 35. maddesine göre askerliğini tecil ettirmek isteyen öğrencilerin okuduğu okulun açık lise mi? normal lise mi? normal üniversite mi? yoksa açık öğretim mi olduğuna bakılmıyor. Normal üniversite ve liselerdeki erkek öğrencilere tanınan askerlik tecil hakkı açık öğretim fakültelerinde ve açık liselerde okuyan erkek öğrencilere de tanınmaktadır. Yani okullar arasına askerlik kanununa göre bir fark bulunmamaktadır.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Askerlik çağına gelmiş kişiler okudukları okuldan öğrenci belgesi alarak askerlik şubesine giderek askerliğini tecil ettirebilirler. Açık öğretim kurumlarında okuyan kişiler ise Halk Eğitim Merkezlerinden öğrenci durum belgesi alarak askerlik şubesine gidip tecil işlemlerini yapabilirler. Açık öğretim fakültelerinde okuyan kişiler öğrenim bilgilerini gösteren öğrenci durum belgesi ile en yakın askerlik şubesine kimlikleri ile birlikte giderek işlemlerini kısa sürede yapabilirler. Bunun dışında normal lise ve üniversitede okuyan öğrencilerin işlerini tehlikeye atmamak için aynı işlemi yapmaları gerekir. Çünkü normal şartlar altında liseler ve üniversiteler aktif olarak öğrenim gören öğrencilerinin askerliklerini kendileri tecil ettirmekte.

Ancak istisnai durumlarda ve bazı karışıklıklarda okullar öğrencilerinin askerliklerini tecil ettirmeyi unutabiliyor. Böyle durumlarda erkek öğrenciler asker kaçağı statüsüne düşebiliyor. Bu durumlara sebep vermemek için açık veya normal üniversite ve liselerde okuyan 20 yaşına gelmiş erkeklerin askerlik şubesine giderek kendi işlerini kendilerinin yapması gerekir. Ancak kişiler 29 yaşına kadar eğitim durumundan dolayı askerliklerini tecil ettirebilirler. 29 yaşını doldurmuş kişiler hangi okulda okursa okusun askerliklerini tecil ettiremezler ve askere gitmek zorundadır.

İlginizi Çekebilir!

askeri alımlar

TSK Bünyesinde Görev Yapmak İçin Ne Yapmamız Gerekiyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevlerini icra etmek isteyen gençler her sene Kara Kuvvetleri ve Milli Savunma …

1 Soru Var!

  1. Merhabalar. Ben 4 yıllık açık öğretim lise okuyorum 2 senesi dolmak üzere ve 31/12/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. ÖĞRENCİLİĞİ SONA ERDİĞİ TAKDİRDE, 2 AY İÇERİSİNDE EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMESİ GEREKMEKTEDİR. diyor fakat benim öğrenciliğim daha bitmedi 2 yıl doldu geri kalan 2 yılı ne yapacağım askerlik şubesine mi gitmem gerekiyor yoksa otomatik tecil ediyorlarmı erteliyorlar mı kafamda soru işaretleri var. cevaplarsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir