Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuşlar Silah Alabilir mi?

5 152

Uzman Çavuş Silahları

Belirtilen şartların sağlanmasıyla birlikte görev yapan uzman çavuş silahları değişkenlik göstermektedir. Maksimum 7 yıl görevde bulunan kişilerin silah eğitimleri ise çok daha kapsamlı bir şekilde verilmektedir. Askerliği bir meslek olarak yapmak isteyenler için en iyi tercih olan uzman çavuşluk için kişinin en az lise mezunu olması gerekir. Bununla birlikte Kara, Hava veya Deniz komutanlıkları bünyesinde uzman olunabilirken askerlik görevini yapan kişilerinde başvuru yapabilmesi ihtimal dahilindedir. Askerlik yapmış kişiler ise terhisinden 3 yıl geçmeden başvuru yapma hakkına sahiptir.

Uzman Çavuş Silah Eğitimleri

Sözlü ve fiziksel yeterliliklerin bulunmasıyla yapılan bir meslek olan uzman çavuşluk kursu 3 ile 5 ay sürmektedir. Bu süre içerisinde uzman çavuşların yeterlilikleri arttırılırken aynı zamanda uzman çavuş silahları da tanıtılmaktadır. Silahların tüm özellikleri, teçhizatları, kullanımları ve onarımları hakkında detaylı bilgilendirme olmaktadır. Kondisyon kazanma ve tatbikatlarla kişinin gelişimi amaçlanmaktadır. Uzman çavuşlar tarafından kullanılan silahların kalitesi yüksek olurken aynı zamanda teçhizatlarının kontrolü de uzmanlık gerektirmektedir.

Uzman Çavuş Silah Alabilir Mi?

Daha önceki yıllarda görev yapan uzman çavuşların silah almadıkları bilinmektedir. Ancak son yıllarda ortaya çıkan güvenlik sorunlarının büyümesinden dolayı kıta görevlerinde bulunan uzman çavuşların silah alma yetkisi bulunmaktadır. KHK ile verilen bu hak ile uzman çavuşların sivil hayatta kendilerini korumaları da sağlanmış oldu. Olası terör saldırılarından zarar görülmemesi için silah alınmaları olurken alım işlemlerinde süre farklılık göstermektedir.

Uzman Çavuşların Silah Başvuruları

Öncelikli olarak silah dilekçesi başvurusunun yapılması gerekir. Ankara’dan gelecek onayın ardından silah dilekçesiyle uzman çavuşluk yapan kişi silah alımı yapabilir. Kişinin kendi istediği bir silahı alma hakkı bulunurken tüm sorumluluk kişiye verilmektedir. Bundan dolayı çok daha güvenli bir silahın tercih edilmesi önerilmektedir. Silah ile birlikte 200 adet mermiye kadar alım hakkı da bulunmaktadır. Çok daha hafif ve kullanışlı bir silahlar tercih edilirken aynı zamanda emniyeti olması da önem taşımaktadır. Emniyetsiz silahların kullanımı riskli olduğu kadar sorunludur. Uzman çavuş silahları alımları sonrasında meskun mahal alanlarında kullanımında ise hem ceza hem de yaptırımları olmaktadır.

5 Yorumlar
 1. Ertan VURAL diyor

  Çok çok değerli bi karar zira uzman cavuslar ülke savunmasının bel kemikleridirler canla başla zor şartlar altında görevlerini yerine getirmek için canla başla mücadele etmektedirler. Ve ayrıca diğer silah arkadaşları nin haklarına da sahip olunması adına bir adım olarak kabul edilebilir.

 2. Eren diyor

  Uzman çavuş silahları alımları sonrasında meskun mahal alanlarında kullanımında ise hem ceza hem de yaptırımları olmaktadır. Derken anlamadım ?

  ÖNCEKİ

  1. ATİLLA diyor

   meskun mahal insanların oturduğu yaşadığı şehir köy sokak yol vs.kullanımında ceza ve yaptırım alır.

 3. mustafi diyor

  resimi değiştirin teröristten elegeçirilen malzeme bu

 4. Bilge Doyar diyor

  Bende askerlik yapmak istiyorum lütfen yardımcı olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.