Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuşların Maaşları Artacak mı

0 28

Uzman Çavuşların Maaşları Artacak mı ?

Yaşam koşullarının zorluğu ve dövize endeksli olarak alım gücünün düşmesi neticesinde, meslek adayı olan genç arkadaşlar, yapacakları mesleklerin maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Uzman Çavuşluk mesleği de, ülkemizde en çok rağbet gören ve sevilen mesleklerde başı çekmektedir. Bununla doğru orantılı olarakta, Uzman Çavuşların maaşları artacak mı? sorusu birçok genç tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan Uzman Çavuşluk, Türk Ordusu’nun önemli yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Bunun yanısıra İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan Jandarma Genel Komutanlığı da son yıllarda sıklıkla Uzman Jandarma alımı yapmaktadır. Uzman Jandarma ve Uzman Çavuşluk mesleği çok benzerdir. Maaşları da hemen hemen aynıdır diyebiliriz.

 

Uzman Çavuşlar Eş ve Çocuk Yardımı Olarak Ne Kadar Alır ?

Son yıllarda artan sosyal olanaklar ve maddi açıdan yükselen ek ödenekler de Uzman Çavuşluk mesleğini cazip kılan sebeplerden birisidir. Aile yardımı olarak, Uzman Çavuşlara da belli miktarda ek ücretler verilmektedir. Çocuklar için ve eş için ayrı ayrı ek ödemeler yapılmaktadır. 2018 yılından itibaren çalışmayan eşler için 262 TL, emekli olan eşler için 30 TL, 6 yaşından küçük çocuklar için 77 TL ve 6 yaşından büyük çocuklar için 50 TL civarı eş ve çocuk yardımı yapılmaktadır.

Uzman Çavuşların maaşları artacak mı? sorusunun yanında burada en çok dikkat edilecek hususlardan birisi de, verilecek yardımların çocuk sayısına ve Uzman Çavuşların eşlerinin çalışma durumlarına göre değiştiğidir. Bu saydığımız ücretler her çocuk için ayrı ayrı verilen ücretlerdir. Yani çocuk sayısı arttıkça Uzman Çavuşların alacağı aile yardımı miktarı da aynı doğrultuda artacaktır.

Uzman Çavuşların Maaşları Artacak mı

2018 Yılında Uzman Çavuşlar Kaç Türk Lirası Maaş Alırlar ?

2018 yılı itibariyle memur maaşlarına toplamda yüzde 5.66 civarı bir zam yapılmıştır. Doğu bölgesinde olmayan, evli olmayan, komando ya da benzer bir tazminatı olmayan yeni başlayan bir Uzman Çavuş maaşı 3100 Türk Lirası civarına tekabül etmektedir. Ek yardım almadan ve batı bölgelerde görev yapan bir Uzman Çavuş için en düşük rakamın bu olduğunu aklımızda bulundurmamız gerekiyor. Doğu bölgesinde çalışan, evli olan ve ek tazminatları olan Uzman Çavuşların çok daha yüksek rakamlarda maaşlar alacağını da unutmamalıyız.

Ülke ortalamasına göre Uzman Çavuşların maaşını iyi olarak değerlendirebiliriz. Uzman Çavuşların maaşları artacak mı ? sorusuna evet cevabını vermekle beraber, 2018 yılında minimum 3100 Türk Lirası, maksimum ise 5700 Türk Lirası civarında Uzman Çavuş maaşları olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.