Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Hava Kuvvetleri Sınıf Tanıtımları

0 164

Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Jandarmadaki gibi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın da sınıfları mevcuttur, o yüzden hava kuvvetleri komutanlığı uzman erbaşlık sınavlarına başvururken bu sınıfların tanımlarını ve görevlerini göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Hava kuvvetleri komutanlığı sınıf tanımları aşağıdaki gibidir ;

1.Uzman Erbaş İstihkâm Sınıfı ve İhtisasları
İstihkâm sınıfının Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki önemi Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birliklerinin harekât kabiliyetini artırabilmeyi amaçlayan bakım ve yönetim sistemine göre faaliyetlerini sürdürmektir. Bu faaliyetlerin sürdürülebilmesi için yerleşik bina ve tesislere ihtiyaç duyulmaktadır. İstihkâm Bakım birliklerinin amacı ise bu bina ve tesislerin her an görevini yapması ve harbe hazır olması için görevini her zaman ve her yerde en iyi derecede yapacak personel ile çalışmaktır. Uzman erbaş olarak temini yapılan istihkam sınıfı ihtisasları ise şunlardır;
a.Sıhhi Tesisatçı
Sıhhi Tesisat ihtisasındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve ihtisasıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Sıhhi tesisat ihtisasındaki uzman erbaşlar ihtisasıyla ilgili montaj, işletme, bakım ve onarım işlerini yapar. Sıhhi tesisat projelerine göre kullanılacak malzemelerin cins, ölçü ve miktarlarını saptar. Malzeme listesini, malzeme ve yapılacak işlere uygun şartnameleri hazırlar. Sıhhi tesisatçılıkla ilgili işlerin proje, şartname, yönetmelik, norm ve standartlarına uygun olarak yapılmasını, denenmesini ve kontrolünü sağlar. İçme ve kullanma suyunun temini, kullanılmış suları uzaklaştırma ve arıtma sistemlerinin faaliyetlerini yürütür.
b.Kaynakçı
Kaynakçı ihtisasındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve ihtisasıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Bu ihtisastaki uzman erbaşlar ihtisasıyla ilgili olarak bina ve tesislerin her türlü madeni malzemelerinin bakım ve montaj (kaynak, lehim, doğrama, yağmur olukları ve emniyet tel çiti montajı vb.) işlemlerini yürütür.
c.Marangoz
Marangoz ihtisasındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve ihtisasıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Bu ihtisastaki uzman erbaşlar ihtisasıyla ilgili olarak bina ve tesislerin her türlü ahşap doğrama (kapı, pencere) onarımları, montaj işlemleri, çatı onarımları, ahşap demirbaş (masa, dolap) onarımları ve cam sökme-takma gibi işlemleri yürütür.
ç.Temel İstihkâmcı
Temel İstihkâmcı ihtisasındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve ihtisasıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Bu ihtisastaki uzman erbaşlar ihtisasıyla ilgili olarak bina ve tesislerin her türlü kâgir malzemelerin (duvar, beton, fayans ve sıva) bakım ve onarımlarını yapar. Binaların beton çatı onarımları ve kiremit aktarma işleri ve drenaj sistemlerinin bakım ve onarımları gibi işlemleri yürütür.
d.Elektrikçi
Elektrikçi ihtisasındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve ihtisasıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Bu ihtisastaki uzman erbaşlar ihtisasıyla ilgili olarak genel elektrik tesisatlarından zayıf akım tesisatları, iç tesisatçılık ve kuvvetli akım tesisatlarının plan, proje, keşif, montaj, işletme ve bakım işlemlerini yürütür.
e.İnşaat Makineleri Bakım Yardımcısı
İnşaat Makineleri Bakım Yardımcısı ihtisasındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve ihtisasıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Bu ihtisastaki uzman erbaşlar ihtisasıyla ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan her türlü iş makinesinin en az maliyet ile en iyi verimi elde edebilmesi, bu makinelerin bakım ve onarımı gibi çeşitli işlemleri yürütür.
2.Uzman Erbaş Ulaştırma Sınıfı ve İhtisasları
Ulaştırma sınıfının Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki önemi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birliklerinin harekât kabiliyetini artırabilmek amacıyla ulaştırma ve lojistik faaliyetlerini sürdürmektir. Bu faaliyetlerin sürdürülebilmesi için ulaştırma araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ulaştırma Bakım birlikleri bu araçların her an görevini yapması ve harbe hazır olması için görevini her zaman ve her yerde en iyi derecede icra etmektedirler. Uzman erbaş olarak temini yapılan ulaştırma sınıfı ihtisasları ise şunlardır;
a.Araç Boyacısı
Araç Boyacısı ihtisasındaki uzman erbaşlar Müşterek Askeri Konular, Ulaştırma Faaliyetleri, Araç Boyama Teknikleri ve Araç Bakım Yönetim ve Organizasyon konularında eğitim alarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı birlik ve kurumlarında ve araç bakım komutanlığı boya atölyelerinde araç ve gereç boyama faaliyetlerini yürütür.
b.Araç Elektrik Donanımcısı
Araç Elektrik Donanımcısı ihtisasındaki uzman erbaşlar Müşterek Askeri Konular, Ulaştırma Faaliyetleri, Araç Motorları, Otomotiv Elektriği ve Araç Bakım Yönetim ve Organizasyon konularında eğitim alarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki çeşitli tip ve modeldeki araçların elektrik aksamlarının bakım, onarım ve ayarlarının yapılması gibi işlemleri yürütür.
c.Araç Bakım Yardımcısı
Araç Bakım Yardımcısı ihtisasındaki uzman erbaşlar Müşterek Askeri Konular, Ulaştırma İşletme, Özel Maksat Araçları, Araç Bakım Yönetim ve Organizasyon, Araç Motorları, Araç Tekniği ve Aktarma Üniteleri ve Otomotiv Elektriği konularında eğitim alarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı birlik ve kurumlarında ve araç bakım komutanlığı atölyelerinde araç ve gereçlerin bakım onarım ve ayarlarının yapılması gibi işlemleri yürütür.
ç.Ağır Vasıta Sürücüsü
Ağır Vasıta Sürücüsü ihtisasındaki uzman erbaşlar Müşterek Askeri Konular, Ulaştırma Faaliyetleri, Özel Maksat Araçları, Sürücü Eğitimi konularında eğitim alarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı birlik ve kurumlarında ulaştırma görevlerinde sürücü olarak görev yapar. Sürücü eğitiminde Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Dersler Amirliği tarafından sürücü olarak görev yapacak adaylara D Sınıfı ve G Sınıfı Forklift sürücü belgesi alınması sağlanır.
3.Uzman Erbaş Güvenlik (Piyade) Sınıfı
Güvenlik (Piyade) sınıfındaki uzman erbaşlar Hava Teknik Okullar Komutanlığında Müşterek Askeri Konular ve sınıfıyla ilgili eğitimlerini tamamladıktan sonra görev yapacakları birliklerine atanırlar. Bu sınıftaki uzman erbaşlar sınıfıyla ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Ana Jet Üs Komutanlıkları, Radar Kıta Komutanlıkları ve muhtelif birliklerde 24 saat esasına göre icra edilen güvenlik sistemi içerisinde; yakın koruma personeli, güvenlik harekât merkezi elemanı, şok timi elemanı, ateş destek timi elemanı, kışla girişleri kontrol timi elemanı, zırhlı personel taşıyıcı araç sürücüsü, güvenlik köpekleri kullanıcılığı, toplu intikallerde araç muhafızlığı ve BM-NATO kapsamında icra edilen uluslararası faaliyetlerde güvenlik personeli olarak görev yapar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.