Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Mi?

51 1.448

Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Mi?

Kimi insanlar dikkat çekmek kimileri ise gerçekten hoşuna gittiği için vücutlarının bazı bölgelerine dövme yaptırırlar. Dövme toplumumuzda pek hoş karşılanan bir şey değil. Bazı yerler var ki dövme konusunda son derece katı. Onlardan bir tanesi de askeriyedir. Askerlikte dövmesi olanın pek hoş karşılanmadığı hatta farklı muamele gördüğü gibi birçok hikaye bugüne kadar anlatıldı.

Dövmesi olan bir kişi uzman çavuş olabilir mi? Dövme uzunca süredir bu meslek için hoş karşılanmaz. Bunun nedeni ise yapılan işin son derece ciddi olması ve dövmenin ayırt edici özelliğinin olmasıdır. Askerlik görevi son derece kutsal ve bir o kadar da özel bir görev, farklı koşullarda yaşamaya farklı etnik gruplar ile savaşa girme ihtimallerinin olmasından dolayı askerlerin belirgin ayırt edici özellikleri bu açıdan büyük bir sorun oluşturabilir.

Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Mi?

TSK Sağlık Yönetmeliği Dövme İçin Ne Diyor?

Askerlik yapabilecek kişiler ile ilgili tüm bilgiler TSK’nın Sağlık yönetmeliğinde belirtilmektedir. Yönetmelikte daha önce bazı sorunlar olsa da kısa süre öncesi bu sorunları kaldıracak maddeler değiştirildi. Günümüzde ki TSK sağlık yönetmeliğinde her şey çok açık ve net bir şekilde ifade edilmiş.

Yönetmelikte şu ifadeler yer alıyor. ’ Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır. ‘

Uzman Çavuş Olacaklar İçin Dövme Sorunu

Hemen yukarı da 2. Paragrafta yer alan TSK sağlık yönetmeliğinde uzman çavuş olmak isteyenler için açıklama yapılmıştır. Askeri üniformalarda yaz kıyafetine göre 20 cm’den büyük iz yara ya da dövme olması fark etmeden sizlerde var ise uzman çavuş olamazsınız.

Ayrıca görünmeyen yerlerde de aynı unsurlardan 50 cm’den büyükleri bulunuyorsa yine uzman çavuş olamıyorsunuz. TSK yönetmeliği dövmeye özel bir kural getirmemiştir. Her türlü iz ve yara ile dövme de aynı statüye girmektedir.

51 Yorumlar
 1. Onurcan Tıkız diyor

  Sol kolumun bileğinde 5 cm lik bir dövme var nişanlımın adı yazıyor.Uzunluğu 5 cm enine boy 1 cm .Esas duruş pozisyonunda tamamen kapanıyor belli olmuyor.Uzman erbaşlıkta sıkıntı olur mu ????

  1. MEHMET diyor

   KARDEŞ DÖVMESİ OLAN MÜLAKAT DAN GEÇSE HASTANEDE KALIYO BU GUN DAHA YENİ YAŞADIM

   1. Serkan diyor

    Kaç santim dövme.

  2. Neco diyor

   Dövmeyi geç bugün 1 kg fazla var diye elediler yazıklar olsun o kadar emek ver karşılığı bu olmamalı 198 boy var 103. 5 kilo neymiş 102 olacakmış bunu bana söyleyen de obez Bi komutan..

 2. Murat diyor

  Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi oldu.
  Mülakattan geçtim. Hastane bıraktı.
  3,1 cm e 1cm’lik bir dövme.
  Gel de çıldırma…
  Benimki el bileğinde.
  El bileğinin hiç affı yokmuş. Nokta olsa dahi sıkıntı çıkıyormuş. Hiç kusura bakma dediler.
  Yahu askeriyede sildir gel dediler daha niye kurcalıyorsunuz dedim (hadsizlik yapmadan tabii, bu üslup ile değil), “komutanların ne söylediği bizi zerre ilgilendirmez, biz yönetmeliğimize bakarız ve yönetmelik el bileğinde hiçbir şey istemiyor.” yanıtını alarak g*tüme baka baka çıktım hastaneden.
  Onca para, emek, umut çöp oldu. Parmak kadar dövme yüzünden…
  İtiraz eder miyim, etsem bir şey değişir mi bilmiyorum.

  Bana çok söylediler. Dinlemedim; DÖVME PİŞMANLIKTIR!

  Ha kimse de kusura bakmasın kardeşim. Bu sistemin yanlış olduğu da aşikar. Elle tutulur, mantıklı hiçbir açıklaması yok.
  Küçücük dövme bana veya askeriyeye ne gibi bir zarar verecek, manâsı nedir bu işin?
  Biliyorum vereceğiniz yanıtları fakat inanın hepsi boş. Anlamsız.
  Hem asıl konu, çoğu dövme neredeyse hiç iz kalmayacak şekilde en geç 6 ayda temizleniyor.
  Şu an teknoloji buna el veriyor.
  Benim 4 harflik dövmemin ilk harfi 2. seans sonrası net şekilde yok olmaya başladı.
  Diğer harfler ise biraz daha kalın olduğu için çıkması daha zor olacak gibi.

  Velhasıl. Sildiririz abi.
  Ekmeğimizle oynamaya değer mi?
  Ben ön sıralardan asil olarak kazandım.
  Yazılıda da, spor mülakatında da, sözlü mülakatta da gayet başarılı oldum.
  Açıklandığı gün gidip sildirmeye başladım.
  Hak mı, reva mı?

  Kendi başıma geldiği için taraflı düşünüyorsam şu klavyenin başından kalkmak nasip olmasın.
  Sadece, MAN-TIK-SIZ!

  1. Mert Peköz diyor

   Benim sag kolumda 20 × 9 görünen kısımda dövme
   Sag dirsek altı tarih yazılı dövme 6×3
   Sol kol üst kısımda tşhrt giyildigi zaman yarısı görünüyor kurt dövmesi 19×11
   Gögüs kısmında tribal şekli dövme 19× 8
   Gögüs kısmında isim 5 ×3

   24 yaşındayım şubatta askerim, gitmeden uzmanlıga başvuru yaptım evrakları hazırlıyorum İnternette dövme yasası falan deniliyor ama giden öyle demiyor ben anlamadım bu işi bu konuda dogru düzgün bilgi verebilirseniz iyi olur malum evli cocuklu insanız cocugumun rızkını boştan şeylere harcamayım

   1. Editör diyor

    Yapılan yeni yasa ile kara Kuvvetleri Komutanlığı açısından Uzman erbaş ve sözleşmeli er sınavlarında artık bunun bir engel olmadığı kararlaştırıldı. Bu yasa kabul edilmeden kural olarak uyulması gereken şartların arasında şöyle bir madde vardı:Vücudunda jilet izi, dövme, yanık izi, ameliyat izi gibi iz bulunmamalıdır’’ Artık yeni gelen uygulama ile bu maddede değişiklik yapılarak madde şu şekilde ifade edildi:

    ‘’ Kişi yazlık kıyafet giydiği zaman, vücudunun görünen kısmında 20 cm’den daha büyük, vücudunun görünmeyen bölümünde 50 cm’den daha büyük ya da bu büyüklükler dikkate alınmadan dini, siyasi cinsel ya da şiddet özellikli bir dövme bulunmamalıdır’’Yukarıda belirtilen değişiklikle daha önce bu tür sebeplerden dolayı birçok kişi askeri sınavlara girmekten mahrum iken yapılan bu değişiklik sayesinde askeri sınavlara girebilme imkânı bulmuştur.

   2. mert diyor

    maşallah dostum sende napmıssın oyle ya benım sağ kol üst kısımda 15 cm civarı bi keleş bilekte iki şerit ve kurt var göğüstede 13 cm lik yazı altında 3 kalp var denicem ama muhtemelen almıcaklar :/

 3. Necmi diyor

  Arkadaşlar ben mülakattan çıktım bugün ve 1 kg fazla var diye elediler hiç boşuna zahmet etmeyin kilo fazlası olan gitmesin 198 boyum var 102 kg olmam lazımmış ben 103.5 çıktım kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar bu dediğim kilo eksiği olan için de geçerli.

 4. koray diyor

  merhaba sağlık kurulunda ayağımda 20 ye 10 cm doğum lekesi olduğu için elendim. bununla ilgili itiraz etsem bildiğiniz herhangi bir madde ya da fikriniz var mı

  1. Editör diyor

   Ön sağlık muayenesinde herhangi bir olumsuzluk olan kişiler sınav hakkında itirazda bulunabilirler.Adaylar yasal süreç boyunca Ankara İdare mahkemelerinde iptal davası açma hakkına sahipler.

 5. Ferhat diyor

  Bu yönetmeliğin bana linkini gönderirmisiniz çok mağdur durumdayım şu an

 6. Muhammet Ali diyor

  Peki sildirince girermiyiz bende mezhep dövmesi var ama sildirecem Zülfikar dövmesi var kolumda 17 cm ye yakın

  1. Editör diyor

   Doğru tercih yapmış olurun ,sildirince bir sıkıntı olmaz ,tabii ki kolda dövme olmaması olmasından daha iyidir.

   1. Bekir can diyor

    Arkadaşlar bilek üstünden 15 buçuk cm dövmem var acaba bi sıkıntı olurmu bana bilgi vere bilirmisiniz ınternetten dövme yasasında görünen yerlerde 20 dk den büyük olursa uzman olamazsınız diye geçiyordu bilgi vere bilirmisinz

    1. Ramazan diyor

     Kardeşim o 20 cm kare yani 5 cm uzunluğu 4 cm genişliği fazlası varsa bunun hiç boşuna masraf yapma direk eliyorlar

     1. Yakup Korkmaz diyor

      Kolumda kas arkasında yarım yüz var 7cm engel mi

 7. Bekir diyor

  bilek üstü dövmem var acaba bi sknti çıkarmış 15 cm

  1. Yunus askir diyor

   Olamazsın bilekte dövme olmayacak

  2. Barış diyor

   Bekir bey bi konuşalım bende de dövme var wp den nerde olduğuna bi bakabilirmiyim

 8. Mustafa aydın diyor

  3 boyutlu omuz kısımdan yarım tişört giyme bir dövmem var dövmemde ay yıldız anlamını taşıyor uzman olmak istiyorum dövme sorun yaşatıyormu ama hayalim olan şey çok istiyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz?

 9. Buğra diyor

  sol kolumda nabız böglemde 2 3 cm civarı Atatürk imzası var sıkıntı çıkar mı ??

 10. E.yılmaz diyor

  Benim sol kolumda omuzumdan dirseğime kadar faça var iç tarafında da dikiş izi var engel olurmu uzmanlık için

  1. Admin diyor

   Boyutu cok buyuk oldugu icin sorun olabilir

 11. İsmail Ünlü diyor

  Ben böyle adaletin içine edim herkes şunu bilsin dovme nin eni ile boyu kaç cm ise onunla Çarpıliyor Toplami Görünmeyen yerde 20 cm geçmicek yoksa Heyet te Kalıyorsunuz Bilginiz Olsun

  1. tugay büyük diyor

   benim el bileğinde 2.3 eninde 7cm boyunda dövmem var 20cm’kare yakın yapıyor. sildirme seansına gidiyorum ilk seansa gittim bayağı çıktı mülakata kadar 2.seansa gitmiş olurum. çıkmayan fondöten ile kapatsak anlaşılır mı veya hastaneden tedavi gördüğüne dair imzalı kağıt veririz dediler onunla ilgili sizce ne yapılmalı bu konuda

   1. Yavuz Köse diyor

    Dovme siline bilir guzel seanslari uygun biyer bilen varmi ?

 12. Can diyor

  Elimin uzerinde dovme var asker de kalabilir miyim

 13. tolga diyor

  yanlış bilgi vermeyin beyler ben bugün elendim heyetten dövme yüzünden 50 cm2 diye bir muhabbet yok 20 cm2 yazlık üniformada görünmeyen yerlerde geçerli yönetmelikte de böyle yazıyor.Egerki admin aksini iddia ediyorsan linkini paylaş faydalanalım.

  1. Can diyor

   Arkadaş doğru söylüyor bende jandarma asayişi kazandım herşeyi geçtim Benimdee sol göğsümde 7+3 cm2 bir dövmem var doktor bana dediki heyette seni elerler 1 cm büyük diye dedi bende şuan sildiriyorum 3 seanstayım bayramdan sonra tekrar muayene olucam

 14. kazım mutlu diyor

  arkadaslar kolumda 6cm lik k.ataturk dövmesi var dirseğin altında arka tarafta heyette elenirmiyim sizce yardımcı olursaniz sevinirim.

 15. Mert diyor

  Gençler dün elendim muayene daha 20 cm 50 cm falan öyle bişey yok yazlık kıyafet giyildiğinde görünen bölgede 10 cm kareden (5cm) büyük yara iz dövme varsa eliyolar görünmeyen bölgelerde 20 cm kareden (10 cm) büyükse eliyolar ayrıca yüz ve boyun bölgelerinde 4 cm karden (2cm) yara iz dövme varsa eliyolar 18.06.2019 da girdiğim muayeneden bileğimde olan 9 cm lik dövmeden elendim 10 cm kare diyor 9×2=18 5 cm i geçtiği için elendim kısaca bizzat başhekimden yönetmeliği istedim ve dosyadan bunu gösterdi

  1. Valkon diyor

   Mert bey benim de 9 * 2 şeklinde yazi var elenir miyim

 16. Hüseyin diyor

  İyi günler arkadaşlar benim sağ kolda 15 cm sol da 12 cm link yazı içeren dövmeler bulunmaktadır. Fakat hastane heyetinde dövmede n elediler napmaliyim

 17. Bayram diyor

  Selamaleykum kardeşim benim iki kolumdada dövme vardı 2018 yılında yarı silinmiş şekilde mulakata girdim ve elendim şimdi ise tamamen sildirdim tekrar başvuru yapabilirmiyim yardımcı olursan sevinirim teşekkür ederim kardeşim

  1. Muhammed diyor

   Boynumda 10×5 dövme var allah yazıyo sorun olurmu acaba sözleşmeli er

 18. Semih diyor

  Göğsümde 10 cm dövme var kral ve kraliçe annem ve babamın adları yazıyor uzmanlıkda sıkıntı olur mu ?

 19. Mehmet diyor

  Sağlık yeteneği yönetmeliğini okuyun burada yazılan bilgiler yanlış

 20. Sarsılmaz diyor

  Bacağımda 25 cm bir ak47 hemen yanında 15 cm glock18 ve bir tsne el bombası var uzmanlık için engelmi arkadaşlar

 21. Onur diyor

  Seni direk cephane olarak işe alırlar

 22. Hakan diyor

  Üç tane dövmem var göğüsümde gözükmeyen kısımda engel olur mu

  1. Atay diyor

   Benimde göğsümde 5 e 4, sol kolumda da 21,5 cm uzunluğunda 5cm genişliğinde dövme var. Muhtemelen eleneceğim.

 23. EyüpA. diyor

  Sol kolumda dirseğimin hemen altında 5 cm genişliğinde kolumu saran maori dövme var genişliği 5 cm ama kolumu tamamen sarıyor bu uzman olarak kalmama engel olurmu bilen biri cevap verebilirmi lütfen.

 24. Gökay diyor

  Hastane tarafından gönderilmesi gereken heyet raporu 45 günü aşarsa sonuç ne olur

 25. Emir diyor

  Benim göğsümde var ay-yıldız dovmesi bu sıkıntı olurmu

 26. Ertuğrul diyor

  Arkadaşlar merhaba;

  Benim sol kolumun iç kısmında 15 cm’lik bir tabut dövmesi bulunmaktadır. Ölen ablamın anısına yaptırmıştım. Dövme kolumun iç kısmında yani hazır ol pozisyonunda durduğumda dövme görünmemektedir. Benim umudum var açıkcası, şansımı denemek istiyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz yani girme ihtimalim yüzde kaçtır?

 27. İlker aycan diyor

  Arkadaşlar bu perşembe heyete giricem. Sağ göğsümde 6 ya 4 santim yani 24 santimetrekare dövmem var. Görünmeyen yerde. Sizce elenirmiyim?

 28. Mehmet yaman diyor

  Bende kolumda 4 santim olmasına rağmen elendim bu hak değil bence vatana bu kadar bağlı olan insanları bi dövme için geriye atıyorsunuz ya ben ne diyeyim bu gün yarın bi savaş çıksa dövmeye bakarak mı savaşa alacaksınız yazık bu gençliğe simdi önününü açmıyaclar da ne zaman açacaklar

 29. Ali diyor

  BENDE SİLDİRİRSEM KOLUMDAKİ DÖVMEYİ GEÇERMİYİM?

  1. Batıkan diyor

   Kolumdaki dövmemi sildirsem bende geçebilirmiyim acaba ? Başarabilen bilgisi olan birisi var mı ?

   1. Admin diyor

    Bütün Sorularınızın cevabını uzman çavuşlar uygulamamızdan alabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.