Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir

8 139

uzman çavuşlar

Ülkemizde faaliyet gösteren kara kuvvetleri komutanlığı dalı altında icra eden uzman çavuşluk,günümüz gençleri tarafından sıklıkla tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır.  Son zamanlarda ülkemizde yaşanan askeri sorunlar ve olayların yükselmesi durumunda halkın askerliğe olan ilgileri daha da fazla artmaya başladı. Bu durum haliyle ülkede bulunan askeri kolluklar da yer alan uzman erbaş ve sözleşmeli er alanlarında halkın arzusuyla birlikte alımlar yapılmaya başlandı.TSK bünyesinde görevlerini yerine getiren askerler başvuru esnasında belli aşamalardan geçmek zorundadırlar. En büyük ve bizleri yakından ilgilendiren şartlar ise alım esnasında belirtilmekte olan kurallardır. Fiziksel veya sağlık konusunda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda başvuru şartların birinci adımını tamamlamış olursunuz. Daha sonrasında karşınıza çıkan ikinci aşama yani mülakat sınavları kişinin göstermiş olduğu performansa göre alımları yapılmaktadır.

Uzman Çavuş Olma Şartları

Uzman çavuş olma şartları, TSK tarafından resmi sitesinde yayınlanan bilgilere göre hazırlanmıştır. Öncelik olarak en düşük rütbe seviyesinde yer alan erbaş rütbesine sahip uzman çavuşluk rütbesine terfi etmeniz için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • 26 yaşının geçmemesi olması,
 • Tezkere alan vatandaşların 3 yıl süre zarfına uğramaması,
 • Boy orantılarının 1,64 cm’den az 2,10 cm’den yüksek olmaması,
 • Boy ve kilo endekslerinizin vücudunuzu dengeleyecek şekilde olması (örnek; 164 boy ölçümlerine sahip olan kişilerin en az 51, en fazla ise 72 kilo olması gerekmektedir.)
 • Nitelik belge notunuzun en az 80 puan olması uzman çavuş olmanız için yeterli kriterlerdir.

Belirtilmekte olan ön şartları yerine getiren adaylar ikinci adım olan yeterlilik sınavından yeterli puanı almaları gerekiyor. Yeterlilik sınavlarından istenen puanların alınması durumunda sağlık durumunuzun uzman çavuş olmanız için yeterli olup olmadığı kontrol edilmesi için sağlık kuruluşuna sevkiniz yapılır. Onay işlemleri gerekli doktorlar tarafından verildikten sonra uzman çavuş olmanızı engelleyecek herhangi bir aksi durum bulunmayacaktır. Uzman çavuşluk sınavları diğer askeri bölümlerden daha kolay şekilde karşımıza çıkıyor. O yüzden sizlere adım adım anlatmış olduğumuz görevleri yerine getirmeniz durumunda sorunsuz şekilde hayallerinizi gerçekleştirebilme imkanlarınıyakalayabilirsiniz.

Uzman Çavuşların Maaşları

TSK bünyesinde görev yapmak isteyenlerin çoğu sağlam bir gelecek planlarını yapan bireylerden oluşmaktadır. Sırtlarını devlete yaslayarak istenilen durum ve faaliyetlerin yerine getirilmesi için aktif görevlerde bulunmaktadırlar. Buda bireylerin olduğundan daha fazla özgüven hissini yaşatmasına etken oluyor. Askeri dallar arasında uzman çavuşluk diğer alanlara göre daha kolay alımları yapılsa dahil şartları yerine getirmeyenler aşama durumunda elenmektedirler. Maaş durumları bireyin eğitim seviyesi görevi ve bulunduğu yerin zorluk derecesine göre değişiklik gösterebiliyor. Doğu illerinde görevlerini yerine getiren uzman çavuşlar 4300 ila 4900 arasında maaş alırken, batı illerinde görev yapan görevli askerler 2900 ila 3300 TL arasında maaş almaktadırlar. Çeşitli nedenlerden dolay maaş farklılıkları da meydana gelebiliyor.

 

8 Yorumlar
 1. suleyman durmus diyor

  uzman cavus olmak ıstıyorum kucuklugumden begruı nolusunuz ben cok olmak ıstıyorum numaram 0533 045 81 33

 2. Abdülaziz Kaplan diyor

  3 yıl süre zarfı derken anlayamadım ben şubat 2016 da terhis oldum başvuramaz mıyım yani

 3. Muharrem diyor

  Benim kaburgamda 30 cm lik bir dovme var gomlek alti bir dovme oldugu icin uzman cavuslukda aksilik yaratabilirmi?

  1. Admin diyor

   Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır.

   1. Muhatrem diyor

    Eywallah tesekkurler bu verdiginiz bilgiler kesin bilgiler dimi

    1. Admin diyor

     bu linkten daha detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz https://www.uzmancavuslar.com/dovme-uzman-cavusluga-engel-mi.html

 4. Osman diyor

  Mrb Ben 5 sınıf kadar okudum öğrenim belgesi ile uzman çavuş olabilirmiyim soruma cevap verirmisiniz lütfen

 5. Mithat diyor

  Yüzdeki yara izleri eleme sebebimi sivilceden dolayı yara izi gibi deyyoda çukur seklinde

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.