Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Uzman Çavuşların Çalışma Saatleri Ne Kadardır?

1 430


Gerekli koşulların yerine getirilmesiyle birlikte uzman çavuşlar görevlerine ardından kura veya tayin yoluyla atamaları yapılır. Atama işlemleriyle birlikte piyade sınıfında olan uzman çavuşlar daha ziyade batı illerinde görevlendirilir. Daha risksiz olmakla birlikte maaşları da azdır.Komando uzman çavuşlar ise terör örgütleriyle mücadele kapsamında  kritik öneme sahip doğu illerinde görevlerini yapmaktadır. Her ne kadar mesaileri akşam 17.00 gibi bitse de nöbet değişimleri bulunmaktadır. Uzman çavuşların çalışma saatleri görev yaptıkları bölgenin şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Batı illerinde 08.00 ile 17.00 arasında görev olurken akşam saatlerinde evine gelip eşiyle vakit geçirebilir. Haftalık nöbetlere sahip olan uzman çavuşların sözleşmeleri ise iki yıldan az olmayacak şekilde yapılır. Maksimum beş yıla kadar sözleşme yapılabilirken sözleşme bitiş tarihinden 3 ay önce dilekçeyle sözleşme uzatılması talep edilir. Bu işlemde kişinin sağlık raporu gerekli olurken onay sonrasında görev devamı sağlanır.

uzman cavus3

Komando Uzman Çavuşların Çalışma Saatleri

Doğu illerinde görevde bulunan komando uzman çavuşların çalışma saatleri ise duruma göre farklılık arz eder. Çok daha ağır şartlarda sınır bölgelerinde görev olurken terör örgütleriyle sıcak çatışmalara da sıklıkla girilmektedir. Dağlık bölgelerdeki küçük karakollarda nöbet tutabilen uzman çavuşların her duruma hazırlıklı olması da gerekir. 1 yıllık eğitiminin ardından görev yapmaya başlayan sözleşmeli uzman çavuşların çalışma saatleri ile birlikte toplam mesleki sürede azami sınır ise 45 yaştır. 45 yaşın üstünde uzman çavuş olarak görev yapılmamaktadır. Bu kişiler sivil olarak farklı yerlerde istihdam edilirken özlük hakları da verilmektedir.

Uzman Çavuşların İzin Hakları

Uzman çavuşların çalışma saatleri günlük olarak değişirken yıl içinde toplamda 30 gün izin bulunmaktadır. Özellikle doğu bölgelerinde görev yapan kişilerin bu izinlerini kullanmaları sağlanır. Mazeretli olarak 15 gün ek izin hakkıyla birlikte toplamda 45 güne kadar çıkmaktadır. Bunların dışında eşinin doğum yapması, eş ölümü, çocuk ölümü, anne- baba ölümü veya kardeş ölüm hallerinde de izin verilmektedir. Düğün hazırlıkları kapsamında 7 güne kadar uzman çavuşlara izin verilmektedir. Mesai saatleri dışında değerlendirilen bu durumlarla birlikte uzman çavuşların çalışma saatleri sonrasında evlerine gidebilirler. Subayların kullandığı servislerle mesaiye gelebilir, konut ve lojmanlardan istifade edebilirler.

1 yorum
  1. aaa diyor

    Ne 8-5 mesai ne de 30 gün izin görebildim
    Piyade sınıfı olabileceğiniz en berbat sınıftır jandarmada asayiş tazminatı alırken siz 7/24 esasına göre çalışır almazsınız 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.