Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Ortaokul Ve Lise Uzman Çavuş Alımı

15 213

uzman çavuşluk

Kara Kuvvetleri Komutanlığı her geçen gün düzenli orduya geçişlerin daha iyi sonuçlar vermesi için uzman çavuş alımı hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Ortaokul ve lise mezunlarından oluşan uzman çavuş alımları MSB personel temini adı altında devam etmektedir. Ön lisans ve Lisans öğrencilerinde başvuruda bulunabildikleri uzman çavuşluk alımları Kara Kuvvetleri Komutanlığın resmi internet sitesinde açılmaktadır. Burada ilk etap başvurularında adaylar belirlenen kriterlerin uyuşup uyuşmadığı hakkında bilgi edinirken başvuru esnasında açılan güvenlik soruşturmasına tabi tutulmaktadırlar. Güvenlik soruşturmasında daha önce mahkemeler tarafından adli sicil kayıtları bulunmayanlar ön plana alınırken ikinci aşama olan mülakat veya parkur seçmenleri belirlenmektedir.  Yazımızda sizlere anlatacağımız ortaokul ve lise uzman çavuş alımı konumuzu geniş kapsamlı olarak ele alalım.

uzman çavuş şartları

Uzman Erbaş Kimlere Denir?

Uzman Erbaşlar hazırlanmış olan 3269 sayılı kanun yasalarına göre aktif olarak görevlerini yapan uzman onbaşı ve uzman çavuşlara denilmektedir. Belli eğitim derecelendirmelerine sahip olan adaylardan seçilen uzman çavuşlar en az 1 yıl en fazla ise 5 yıl görev sözleşmesine katılabiliyorlar. Aynı şekilde göreve başlayan uzman adayları 2 ay süre içerisinde sözleşmeyi feshetme durumunu onaylayabilirler. Fakat geçen süreden sonra sözleşme feshetme durumları söz konusu olmayabiliyor. 1 yıl içerisinde 30 gün izin alabilen uzman erbaşlar 15 günde mazeret izni alabilmektedirler. Görev temini yapan personeller bulundukları bölgelere göre maaş durumları ele alınırken, doğuda görev yapan askerler 4500 TL’ye kadar maaş alabilirler. Verilen maaşlarda belirli tazminatlarında yer aldığı için ortalama 5000 TL civarlarında maaş alabiliyorlar.

Ortaokul ve Lise Mezunların Girebilecekleri Bölümler

Bildiğimiz üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı açtığı asker kadrolarında ortaokul ve lise dengi okullardan mezun olan adayları seçmektedir. Bu işlemler sırasında ön lisans, lisans gibi adaylarında başvuruları onay alabiliyor. Ortaokul bölümünden mezun olan vatandaşlar girecekleri uzman erbaşlık görevlerinde piyade komando branşında uzman onbaşı olabiliyorlar. Lise ve üstü eğitim alanlarından mezun olan adaylar ise piyade, tank, ulaştırma, topçu, hava savunma, sıhhiye, istihkam, muharebe ve veteriner sınıflarında görevler yapabilmektedirler. Uzman erbaş maaşlarıise yukarda belirlemiş olduğumuz alanlara göre maaş alabiliyorlar.

uzman çavuş lise

Öncelik Olarak Kimler Başvuruda Bulunabilirler?

Uzman çavuş alımlarıesnasında açılan başvuru işlemlerinde öncelikle adayların Türkiye Cumhuriyeti adayları olması söz konusudur. Uzman onbaşılık görevini yerine getirmek isteyen kişiler ortaokul mezunu olabiliyorken, uzman çavuş olmak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterli olacaktır. Askerlik hizmetlerini tamamlamış olanlar 27 yaşını geçmemeleri gerekirken, askerlik görevlerini yapan adaylar görev süreci içerisinde başvuruda bulunabilmektedirler. Askerlik sürecinde başvuruda bulunan adayların görev yaptıkları alanda “uzman erbaş olur” kararı almaları zorunludur.  Başvuruda bulunacak olan adayların daha önce TSK kolu altında sağlanan özel birliklerde görev almamış olması ve subay, astsubay, uzman gibi alanlarda çalışmamış olması gerekiyor.

15 Yorumlar
 1. Egemen diyor

  Basvuru nezaman acaba?

 2. ibrahim diyor

  18 yaşında yararlanabiliyormu

  1. Editör diyor

   mrb, yaş sınırı 27

   1. Egemen diyor

    Terhis tarihim 2012 1991 doğumluyum uzman onbaşı olabiliyor muyum

   2. okan diyor

    suan personel temin sitesinde ve karakuvvetleri siesinde herhangibi bir basvuru gozukmuyor ne zaman acilir bilgisi olan varmi?

  2. EMRE diyor

   Kardesim ben 19 yasindayim son alim 01/01/1999
   Benim dogum taribim ise 02/01/1999 bir gun var ben bile olamadim😥

 3. EMRE diyor

  Merhaba efendim ben 02/01/1999 dogumluyum tsk da bi gorevli olmak istiyirum gerkirse o bayrak icin tskda copcu olurum bi yardim edermisiniz ne ye ve nereye basvurmam lazim

 4. okan diyor

  personel temin sitesinde suanlik bir basvuru gözukmuyor nezman sistene dusecek bilgisi olan var mi???

 5. tolga çakıcı diyor

  merhaba
  an itibariyle jandarma dışında uzman erbaş ya da dış kaynaktan astsubay alımı yapan birim var mı bildirebilir misiniz bana lütfen. saygılar.

 6. Musa diyor

  Uzman onbası alımları ne zamn baslıyor

  1. Emre diyor

   8bunun icin bilgi edindinmi ne zaman baslayacak

 7. Vedat diyor

  Arkadaşlar şuandaki 3 birlik için uzman erbaş alınıncaya orta okul mezunları başvurabilirmi kesin bir cevap verirseniz sevinirim

 8. Muhamet diyor

  Hayalimdi bide vatan millet için bu görevi kabul ediyorum bu meslek için herşeyi yapacağına inanıyorum

 9. Mustafa diyor

  Ben ortaokul 2 den terkim uzman onbaşı olabilir miyim askerliğimi yapalım 5 yıl oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.