Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Sözleşmeli Er Alım Şartları

1 68

Sözleşmeli Er Alım Şartları

Sözleşmeli er alımları 2018 yılında da devam ediyor. Her yıl farklı şartlar ile sözleşmeli er alımı yapılıyor. Bu yazımızda sizlere sözleşmeli er alımı ile ilgili pek çok bilgiyi vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra sözleşmeli er alımları ve başvuruları hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Kısaca sözleşmeli er nedir? Bunun hakkında da bilgiler vererek başlayalım. Sözleşmeli er ya da erbaş vatani görevini yapmakta olan ya da yükümlü erlerin yaptığı belirli bir ücret karşılığı kadrolu şekilde görev yapan asker türüdür.

SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Sözleşmeli erbaş ve Erler vatani görevini yapmakta olan hükümler başka yerlerde olduğu gibi kışlada kalmaktadırlar sabah öğle akşam yemekleri devlet tarafından karşılanmaktadır.Sözleşmeli erbaşların ilk sözleşmeleri 3 yıldan azdört yıldan fazla olamaz. Hizmet süresi en fazla 7 yıl olabilmektedir.

Sözleşmeli erbaş ve erlerin her yıl; 30 gün yıllık, 15 gün yıllık mazeret izni olmak üzere toplam 45 gün izin alma hakkı bulunmaktadır.

Sözleşmeli Er Alım Şartları

BAŞVURU İÇİN ADAYLARDA ARANACAK NİTELİKLER

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup, askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak
  • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden herhangi bir neden ile ilişkisi kesilmemiş olmak.
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak,
  • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
  • Yapılacak olan seçim aşamalarında başarılı olmak,

 

Sözleşmeli Er Alım Seçim Aşamaları

Sözleşmeli er olabilmek için ilk önce evrak inceleme ve ön kontrolden başarı ile geçmelisiniz. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra ilk başvuru yapılmaktadır.

İkinci aşamada ise sağlık muayenesi vardır. Fiziki muayeneden başarı ile geçmek gerekir. Boy kilo oranı belirtilen oranlarda olmalıdır.

Ağız diş yapısında herhangi bir bozukluk olmamak, diş eti ile alakalı herhangi bir rahatsızlığının olmaması da gerekmektedir.

1 yorum
  1. Recep diyor

    Sozlesmeli er olabilmek icin yaş kilo boy ne kadar olmalıdır bana bi yardımcı olabilirmisniz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.