Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

MSB Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

0 16

Millî Savunma Bakanlığı internet sitesi üzerinden sözleşmeli er başvuruları yapılabilirken gerekli koşulları sağlayan adaylar sonrasında mülakatlara alınmaktadır. MSB sözleşmeli er başvuru işlemlerinde formdaki bilgilerinin tamamının doğru bir şekilde tamamlanması gerekirken aynı zamanda gönderimlerin hemen sonrasında otomatik olarak aday numarası da alınmaktadır. Yapılan işlem sonucunda bilgisayar tarafından verilen aday numarasının kişi tarafından saklanması gerekir. Çünkü internet üzerinden yapılan başvurular sonrasında kazananlar açıklanırken hak kazanan kişiler numaraya göre sırayla çağrılmaktadır. Faaliyet takviminde belirtilen tarihlere uygun bir şekilde seçim aşamalarına katılım gösterilmelidir. Yapılacak sınav tarihleri ve yeri ise internet sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Sözleşmeli er olmak isteyen kişilerin eğitim durumlarında en az ilkokul şartı bulunur. Bununla birlikte 25 yaşını aşmamış olunması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkek adaylar başvuru yapabilirken aynı zamanda fiziki yeterlilik de önemlidir.

MSB sözleşmeli er başvuru işlemleri yapılmadan önce sitede bulunan tablolardan kilo-boy karşılaştırılması yapılmalıdır. Kilolu ya da zayıf insanların alımı söz konusu olmamaktadır. Ayrıca vücudunda herhangi bir bozulma, sağlık problemi olmaması da gerekir. Askerliğe elverişsiz kişilerin sözleşmeli er olarak başvuru yapması da ihtimal dahilinde değildir.

Daha önceden Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli komuta kademelerinde ve sınıflarında hizmet vermiş kişilerinde uzman er olarak istihdamı yapılmamaktadır. Özellikle subay, astsubay, uzman çavuş, uzman jandarmaların alımı yoktur.

Sözleşmeli Er Başvurularında Kişi;

  • Kamusal haklarından mahrum olmamalı,
  • Türk Silahlı Kuvvetleri veya askeri okullarından atılmış olmamalı,
  • Milli Güvenlik Kurulunca belirlenen terör grupları, yapıları, oluşumlarıyla irtibatlı olmamalı,
  • Terör örgütlerine destek vermiş olmamalı,
  • Milli Güvenliği tehdit eden yapılarla birlikte hareket etmiş olmamalı,
  • Hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, cinsel saldırı, rüşvet, iftira, sahtecilik, kaçakçılık gibi yüz kızartıcı suçlardan hapis cezası almış olmamalı. Böyle bir durumda hapis cezasının ertelenmiş veya ileri tarihe atılmış olmasına bakılmaksızın kişinin sözleşmeli er olarak alınması ortadan kalkmaktadır.

Sözleşmeli er alımları çoğunlukla Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleşirken MSB sözleşmeli er başvuru formu bakanlığın internet sitesinde yer almaktadır. Gerekli şartlara sahip kişiler hür bir şekilde asker olarak meslek tercihi yapabilmesi sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.