Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Bekçilerin Silahı Var Mı

4 65

Mahallerde ortaya çıkan olumsuz olayların azaltılması amacıyla İç İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir yenilikle istihdam edilen mahalle bekçileri birçok önemli göreve sahiptir. Özellikle kolluk kuvvetlerinin gelme ihtimalinin olmadığı durumlarda ortaya çıkan saldırıları püskürtme, saldırganları yakalama sorumluğu bekçilere verilmiştir. Bundan dolayı bekçilerin silahı var mı sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Bu soruya cevap vermeden önce bekçilerin sahip olduğu görevlerin bilinmesi gerekir. Bekçiler sadece mahalle sakinlerini bilgilendirmek, yönlendirmek veya yardımcı olmak için görev yapmamaktadır. Bunların yanında mahallede ortaya çıkabilecek tüm olumsuz durumlarda kolluk kuvvetleriyle uyum içinde çalışması, saldırıların engellenmesi ve suçluların yakalanmasında aktif rol oynamaktadır.

bekçilere beylik silahı

Bekçilerin Sahip Olduğu Olanaklar

Çeşitli şehirlerde çok aktif olan bir birim haline gelen mahalle bekçileri, akşamüzeri mesaiye başlarken güneşin doğuşuna kadar hizmet vermektedir. Bu süre zarfında mahallede olabilecek tüm durumlara karşı harekete geçme sorumluğu bulunur. Gerek yangın gerekse sel felaketlerinde mahalle sakinlerinin haberdar edilmesi bekçiler tarafından yapılırken trafik kazalarında da bekçiler yardımcı olmaktadır. Ayrıca olası tartışma ve kavga durumlarında da genel kolluk kuvvetlerinden önce müdahale edilebilir. Bununla birlikte çok daha büyük çaplı durumlarda bekçilerin işlevi öne çıkmaktadır.

60 yaşına kadar mahalle bekçiliği yapılabilirken aynı zamanda hafta 1, yılda 20 gün tatil iznine sahiptir. Sosyal hakları bulunan mahalle bekçileri polislerle aynı statüdedir. Bundan dolayı silah taşıma işlemlerinde de bir farklılık yoktur. 20 yılını dolduran bekçilerin tatil süreleri ise 30 güne kadar çıkmaktadır. İl veya ilçe özel idarelerinden alınan maaşlarda ise bireysel emeklilik kesintisi dışında bir durum olmamaktadır. Bununla birlikte ek operasyonlarda ücret alımı olurken aynı zamanda meydana gelen olaylardaki başarılarda da mahalle bekçileri ödüllendirilmektedir. Yıl içinde 3 kez tam maaş ikramiye kazanılabilir, amir tavsiyesiyle taltif ve takdirname alınabilir. Bununla birlikte olumsuz hususların derinleşmemesi için bekçilerin silahı var mı sorusu olumlu yanıtlanırken kullanım iznine de sahiptirler.

bekçilere hangi silah veriliyor

Bekçilerin Silahları

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mahalle bekçilerinin alım işlemleri Polis Akademisi tarafından yapılmaya devam etmektedir. Çarşı ve Mahalle Bekçileri 2559 Sayılı Kanun maddesinin 16. Maddesinde belirtildiği gibi çeşitli hallerde bekçiler silah kullanabilmektedir. Bekçilerin görev yapma esasları ise 772 sayılı kanunla düzenlenirken silah kullanımının olduğu görülür.

4 Yorumlar
 1. Tayfun diyor

  ORTAOKUL mezunlarında olsun

 2. Maşallah diyor

  Şuan açıkta lise okuyorum olabilirmiyim

  1. Admin diyor

   Diploma aldiktan sonra Evet olabilirsin

 3. umut diyor

  admin yakinlarda bekci alimi olacakmi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.