Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Sözleşmeli Er Maaşları

1 47

Sözleşmeli Er Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi tüm kuvvet komutanlıkları, sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş alımı yapmaktadır. Kuvvet komutanlıklarına er ya da erbaş olarak girebilmek için, gereken birtakım şartları yerine getirmeniz mecburidir. Bu şartları yerine getiriyorsanız sınava girmeye hak kazanırsınız.

Sınav sonucunda başarılı olmanız durumunda ise Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ordu personeli olarak, sözleşmeli er ya da erbaş rütbesinde görev yapabilmektesiniz. Ülkemizde profesyonel orduya geçilmesine karar verilmesi ile birlikte, sözleşme er alımlarında da artış olduğunu söylemek mümkündür. Bu artışla birlikte sözleşmeli er maaşları da merak edilen en önemli konularda başı çekmektedir. Sözleşme er alımları da, profesyonel orduya geçişin en önemli yapı taşlarından birini oluşturmaktadır.

Sözleşmeli er olmanın uzman jandarma olmak ya da diğer sözleşmeli askerlik görevlerinden temel farkı, 12 aylık zorunlu askerlik görevinden sonra başvurulabilen bir sözleşmeli askerlik türü olabilmesidir. Ülkemizde askerliğin oldukça önemli bir görev olmasından dolayı, sözleşmeli er olmak için yapılan başvuru sayısı da bu oranda yüksektir.

sözleşmeli-er-maaş-tablosu-2

En Düşük ve Yüksek Sözleşmeli Er Maaşları Kaç TL’dir ?

Sözleşmeli erlerin maaşı bazı kriterlere göre farklılıklar gösterebilir. Görev yaptığı bölge ve şehire göre ya da kıdemine göre değişebilen maaşlar alabilmektedir.  Her yıl 6 aylık süreçlere sözleşmeli erlerin maaşına zam yapılmaktadır. Her sözleşme yılında, sözleşmeli erlerin maaşı arttırılmaktadır. Sözleşmeli er maaşları konusunda, görevde bulunulan bölge ve görev sayısı da büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Ülkemizin Doğusunda yer alan güvenlik sorunları sebebiyle batı illerine nazaran o bölgedeki sözleşmeli erlerin daha yüksek ücretler aldığını söyleyebiliriz. İşe yeni başlayan sözleşmeli erlerin maaşları 2500 Türk Lirası ile 4000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Aradaki bu büyük fiyat farkının ana sebebinin görev yapılan coğrafi bölge olduğunu söylemiştik. Bunun yanında farklı etkenler de maaşları etkilemektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki kuvvet komutanlıklarında farklı maaş uygulamaları olabilmektedir. Yani farklı kuvvet komutanlıklarına bağlı olmak, farklı maaşları da beraberinde getirmektedir. Çıkılan görev sayısı da maaşları etkileyen diğer önemli unsurlardandır. Doğuda görev yapan bir asker, batıdakine nazaran daha çok operasyona katıldığı için, aldığı maaş da batıdakine nazaran daha yüksek olacaktır.  Sözleşmeli er olabilmek için üniversite ya da lise diplomasına ihtiyaç duyulmazken, en az ortaokul mezunu olma şartı aranmaktadır.

 

Maaş ve Zam Oranları

Devlet tarafından düzenli aralıklar ile maaşlara zam yapmaktadır. Maaş zam oranı enflasyon ile doğru orantılı olacak şekilde belirlenir. Yapılan zamlardan sonra yeni maaşlar zam oranı ile hesaplanarak öğrenilebilir. Zam oranları askerler arasında farklılık gösterebilmektedir. Farklı görev yerlerinde bulunan askerlerin maaşları farklı olabilmektedir. Bundan dolayı yapılan zamlar da farklılık gösterebilmektedir. Maaşların ve zamların farklı olmasının bir diğer nedeni ise kıdem ve rütbe olabilmektedir.

Yapılan görevlendirme sayısı da direkt maaşa etki edebilmektedir. Örneğin güvenlik sorunları nedeni ile ülkemizin doğusundaki görevlendirmeler batıdan fazla olduğu için görevlendirme paraları doğudaki askerler için daha fazladır. Çıkılan her operasyon ve görev için askerlere ödeme yapılmaktadır. Görev süreleri bitince veya her yıl için yapılan sözleşmelerde de belirlenen zam oranlarına uygun şekilde maaşta bir artış sağlanmaktadır. Henüz anlaşmayı yeni imzalamış ve ilk görev yılı olan sözleşmeli erlerin maaşları 2300 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir.

Aralığın bu kadar  geniş olmasının nedeni görev yapılan yerler ve bağlı olunan kuvvet komutanlıklarıdır. Fakat yukarıda belirtildiği gibi düzenli bir şekilde 6 ayda ve sözleşmelerin yenilendiği zamanlarda maaşlara iyileştirme yapılmaktadır. Maaşlar belirli koşullara göre farklılık gösterdiği için genel olarak bir hesaplama yapmak tam doğru olmaz fakat bireysel hesaplamalar yapılarak zamlar sonucu maaşların ne kadar olacağı öğrenilebilir.

Diğer Haklar 

Sözleşmeli erlere tanınan bir diğer hak ise tazminat hakkıdır. Belirli bir görev süresi tamamlandıktan sonra tazminata hak kazanan sözleşmeli erler görevlerini bıraktıklarında tazminatlarını alabilmektedirler. Tazminat miktarı ise tamamen maaşlara bağlıdır. Sözleşmeli erlik vazifesi bu gibi fırsatlarından dolayı oldukça cazip gelmektedir. Ayrıca yeme, içme, giyinme ve barınma ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanmaktadır. Fazladan yapılacak harcamalar tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Bütün fırsatları oldukça cazip ve avantajlı olduğu için oldukça fazla kişi tarafından sözleşmeli er başvurusu yapılmaktadır.

1 yorum
  1. Hakan diyor

    3 sene once sozlesmeli erlige basvurdum omzumdaki jilet izinden elendim simdi sartlar hafiflemis tekrar basvurdum fyt den gecebilirmiyim bilenler yorum atsin acil yardim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.