Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

0 135

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir

Deniz Kuvvetlerine Dair

Askeriyenin içindeki alanlardan birisi olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı her yıl belli aralıklarla personel alımı yapmaktadır. Bu personel alımı için gerekli olan şartlar ve talimatname Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenmektedir. İnternet yolu ile ilgililere duyurulan bu şartlar neticesinde başvurmak isteyenler sözleşmeli er statüsü ile iş bulma imkanına sahip olmaktadır. Askeriyedeki ilk ve en önemli şart, başvuran adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Ayrıca kişilerin eğitim mezuniyetlerine göre farklı alanda başvuru yapma imkanı bulunmaktadır.

Gerekli Şartlar

İlköğretim mezunları, Türkiye’ de 8 yıllık eğitimi tamamlamış olması ya da yurt dışında dengi okuldan mezun olmuş olması gerekmektedir. Adayın askerlik hizmetini yapmış ya da yapıyor olması gerekmektedir. Henüz daha askerliğinin yapmamış ya da askerliğe başlamamış birisi sözleşmeli er alımına başvuru imkanı bulunmamaktadır.

Bu şartlar sadece ilköğretim mezunları için değil lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora programlarını bitirmiş olanlar için de geçerli olmaktadır. Bu mezuniyetteki kişiler de askerliğe devam ediyor ya da bitirmiş olması gerekmektedir. Lise mezunu olup da askerliğe devam edenlerin bu zaman zarfında geçirmiş oldukları sürenin tamamı askerlik hizmetinden sayılarak sözleşmeli er olmak için eğitime alınmaktadır. Sonucunda kalan askerlik süresini de sözleşmeli er olarak tamamlamış olmaktadır.
Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir
Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora programlarından birinden mezun olanlara ayrıcalık tanınarak askerliğini yapmamış olanlar dahi sözleşmeli er başvurusu yapma imkanına sahip olmaktadır. Sözleşmeli er olarak geçirdikleri sürenin üçte biri zorunlu askerlik görevi yerine sayılmaktadır. Bu adaylar yapılan başvurunun kabul edilmesi ile ön sözleşmeyi imzalamaktadır. Daha sonra sözleşmeli er eğitimine katılmaktadır. Deniz Kuvvetlerinde 20- 25 yaş aralığında sözleşmeli er alımı yapılmaktadır.

Sözleşmeli er olmak için başvuru yapan kişilerin önceden askeriye ile ilgili ilişkisinin kesilmemiş olması gerekmektedir. Hiç bir kamusal haktan da yoksun kalmamış olması gerekmektedir. Adayların sicilleri temiz olması ve yüz kızartıcı hiç bir suça bulaşmamış olması icap etmektedir. 1 aydan fazla bir hapis cezası yatılmamış olması gerekmektedir. İnternet üzerinden sözleşmeli er olmak için başvurular yapıldığı gibi adaylara belirtilen zamanda sonuçlar da internet üzerinden açıklanmaktadır.

 

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı İçin Aranan Şartlar

1. Başvuru yapacak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.

2. Başvuru yapmak isteyen bu adayların en az ortaokuldan mezun olması gereklidir. Ortaokul mezunu olmayan adayların başvuruları kabul edilmemektedir. Bu adayların sözleşmeli er olabilmeleri için öncelikle askerlik hizmetlerini ya bitirmiş ya da askerlik hizmetlerine başlamış olmaları şarttır. Ancak lise, lisans veya ön lisans mezunları için böyle bir şart söz konusu değildir.

3. Bir diğer şart ise yaş ile ilgilidir. Sözleşmeli erlerin en az 20 ve en fazla 25 yaşında olması istenmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da 20 yaşından gün almamışsa ya da 26 yaşından gün almışsa başvuru reddedilmektedir.

4. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, alacağı personellerin disiplin durumlarına çok önem vermektedir. Bu yüzden geçmiş yıllarda disiplinsizlik sebebi ile askeri okuldan atılmış olan bir adayın başvurusu direkt reddedilmektedir.

5. Başvuru yapmayı düşünen adayların önceden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir bölümünde uzman erbaş, uzman jandarma, subay, astsubay ve sözleşmeli er olarak görevde bulunmamış olması gerekir. Aksi taktirde başvurusu reddedilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.