Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Astsubay Rütbeleri Ne Zaman Başlar?

0 473

     

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan astsubaylık kutsal bir vazife olmasının yanında zorlu bir süreç sonrasında ulaşılmaktadır. Fiziki yeterliliklerle birlikte kişinin güvenlik soruşturmalarından da başarıyla geçmesi sonucunda alım işlemleri olmaktadır. Ardından yazılı ve sözlü sınavlarla birlikte eğitim için Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na gidilmektedir. Astsubay rütbeleri nelerdir sorusunun cevabı yazımızda bulunurken alınan yeni karar gereği rütbe değişimlerinde süre uzatılmıştır. Eskiden çok daha kısa zaman dilimlerinde rütbeler elde edilebilirdi. Ancak hali hazırda 3 yıl ve 6 yıl gibi bekleme süreleri sonrasında rütbe yükseltilmektedir. Bununla birlikte astsubay görevlerini gerçekleştiren kişilerin sahip oldukları yaş ve emeklilik durumları da alınacak rütbeler konusunda belirleyici olmaktadır.

Astsubay Rütbeleri Ne Zaman Başlar?

Rütbe alım işlemleri ise Meslek Yüksek Okulu’nun tamamlanmasından sonra yapılan atamayla başlamaktadır. Bundan dolayı öğrencilik dönemi rütbe sürelerine dahil edilmemektedir.  Bununla birlikte çeşitli birlik komutanlıklarında görev yapılırken Kara, Hava, Deniz Astsubay alımları olmaktadır. Öncelikli olarak Astsubay Meslek Yüksek Okulu bitirilmektedir. Sonrasında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda gerçekleşen tören ile birlikte kişi Astsubay Çavuş rütbesiyle göreve başlar. Bu işlemle birlikte rütbe süresi de başlamaktadır.

Astsubay Rütbe Geçişleri

Astsubay Çavuş rütbeli kişiler 3 yılın sonunda Astsubay Kıdemli Çavuş olmaya hak kazanır. Ardından geçen üç yıllık bir süre sonrasında ise Astsubay Üst Çavuş olmaktadır. Bundan sonra ise rütbe alımları 3 değil, 6 yıl da 1 kez yapılmaya başlanmaktadır. Astsubay ÜstÇavuş rütbeli askerler 6 yıl sonrasında Astsubay Kıdemli ÜstÇavuş olur. Bir kez daha 6 yıllık sürenin dolmasıyla ise Astsubay Başçavuş olmaktadır. Astsubay Kıdemli Başçavuş rütbesine 6 yıllık dönem sonrasında gelinirken sonrasında ise Astsubay Kıdemli Kademeli Başçavuş olunmaktadır. Kişinin emekliliği gelmiş olmasıyla başvuru yapabilirken Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde astsubay olarak çeşitli rütbelerde emeklilik istenebilir. Yenilenmiş olan astsubay rütbeleri nelerdir sorusu cevaplanırken arzu edilmesi durumunda şartların oluşmasıyla astsubaylığa sonradan geçiş de olabilmektedir. Özellikle uzman çavuş olarak sözleşmeli çalışan askerlerin belirli koşulları sağlamasıyla astsubay olabilmesi ihtimal dahilindedir. Bunun dışında askerden uzmanlığa geçiş yapmış kişilerinde astsubay olarak göreve başlamaları ve rütbeleri yükseltmeleri imkan dahilindedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.