Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Sözleşmeli Er İstifa Edebilir Mi

12 1.100

Sözleşmeli Er İstifa Edebilir Mi?

Sözleşmeli erler Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde orduda profesyonel olarak görev alarak ülkenin hem iç hem de dış tehditlere karşı müdafaa edilmesinde görev almakla vazifeli ordu mensubudur. Bu kişilerin sözleşmeli er olarak alacakları tüm görevlerinde daima görev alanlarının bilinciyle devlet onuruna, kutsal görev onuruna yaraşmayacak şeylerle meşgul olmamaları, bunlardan tamamen uzak olmaları gerekmektedir.

Başbakanlık tarafından hazırlanan ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte uzman er ve erbaşların tüm özlük hakları, göreve başlaması ve görevine son verilmesi gibi bütün detaylar birer birer ele alınmıştır. Buna göre uzman erlerin istifa edip edemeyecekleri ve istifa etmelerinin önünde duran tüm engellerle istifa edememelerine neden olan koşullar tamamen ortada durmaktadır.

 

Hangi Koşullarda İstifa Edebilir?

 

Sözleşmeli erler görevini yapmasına engel olan akıl hastalığı, bedensel bozukluklar durumlarında görevinden çekilebilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan uzman er veya erbaşın söz konusu mazeretini tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık raporuyla ilgili görev yaptığı merkeze intikal ettirmesi halinde istifası kabul edilir. Bu nedenle de görevinden görüleceği üzere belli başlı mazeretleri olan er ve erbaşların istifası kabul edilmektedir.

 

Hangi Koşullarda İstifa Edemez?

 

Sözleşme süresi uzman er ve erbaşlar için 7 yıl olarak belirlenmiştir. Bu görev süresini doldurmadan önce istifa eden kimsenin görev sürecinde almış olduğu maaşları geri ödemek koşulu getirilmiştir. Bu getirilen koşulla amaçlanan söz konusu mesleğin kutsal vazife olması ve bunun bilinciyle göreve alınan her bir bireyin hiçbir şekilde esneklik, gevşeklik durumları göstermeden görevini multi disipliner bir yaklaşımla ifa etmesi amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda da değerlendirilecek olunursa görev yapan kişinin her anlamda belli başlı sözü edilen bu koşullarda görevini yapmasının ardında duran başka hiçbir engel bulunmamaktadır.

Bu makalede de açık olarak üzerinde durulduğu gibi sözleşmeli olarak görev alan uzman er ve erbaşın sözleşme süresini (7) yıl doldurmadan herhangi bir şekilde kendi kendine istifa etmesi söz konusu olamaz. Bu ordunun mevcut asker ihtiyacı ve yetiştirme programına da tamamen aykırı bir tutum olduğundan böyle bir durumla karşı karşıya kalmak kesinlikle mümkün olmaz.

İşte bu özellikler bakımından değerlendirildiği zaman uzman erlerin ve erbaşların 7 yıllık görevini tamamlamadan kesinlikle istifa etmelerine izin verilmez. Yönetmelikte üzerinde durulan koşullar dışında söz konusu durumlarda kişinin istifasının herhangi bir şekilde kabul edilmesi mümkün olmayacak ve zorunlu yedi yıllık görev süresini doldurma şartı bulunur.

12 Yorumlar
 1. ENDER diyor

  Merhabalar ben26. Dönem sözleşmeli erim 3 yıllık sözleşme imzaladım istifa dilekçesi yazdım kabul etmediler bende senelik izine geldim geri gitmezdim firarim verildi sonuç ne olur sizce mahkemeye çıkarmiyim para cezası gelir mi 3 ay kaldim görev yerinde.

  1. Editör diyor

   Merhaba sözleşmenizden dolayı para cezası verilebilir mahkemelik olabilirsiniz.

  2. Emrah diyor

   Merhaba fesihten dolayı bir ceza aldınız mı benim kardeşim de izne geldi daha gitmedi

 2. Erdi diyor

  Merhaba 14 ay sözleşmeli erlik yaptım bırakmak zorunda kaldım şimdi kalan askerliğimi yapıyorum uzman yada devlet kadrosunda işe girebilirmiyim

  1. Editör diyor

   Ne yazık ki kendi alanında tekrar geri dönüş yapamazsın; ancak devletin diğer resmi kadrosunda başarılı olursan işe girebilirsin.

 3. musa diyor

  iyi günler ! sözleşmeli er olarak askere gidip 1 sene görev yaptıktan sonra istifa edersek tazminat vs gibi bir sorun ile karşılaşır mıyım? teşekkürler şimdiden.

  1. Editör diyor

   Sözleşme süresi uzman er ve erbaşlar için 7 yıl olarak belirlenmiştir. Bu görev süresini doldurmadan önce istifa eden kimsenin görev sürecinde almış olduğu maaşları geri ödemek koşulu getirilmiştir.

 4. Halil Selami DOĞANER diyor

  Merhaba ben sözleşmeli er olarak kara Kuvvetlerin de 1 yıl görev yapsam bir yıl sonra sozlesmemi kendi isteğimle fesh etsem jandarmaya başvuru yapsam jandarmaya geçiş yapabilir miyim??

 5. Serkan diyor

  Merhaba ben sözleşmeli er liği kazandım eğitime gittim. Gittiğim günün sabahı istifa ettim uzmanlığa filan gidebilir miyim

 6. Yusuf diyor

  Mrb ben 3 yıl imzaladım şuan 2.5 yıl oldu fesih etmek istiyorum sözleşmeli devam etmek istemiyorum neler yapmam gerekiyo bilgi alabilirmiyim

 7. Muhammed diyor

  Yeni başladım askerliğimi yapmadım istifa etmek istiyorum ettiğim zaman sonucu ne olur normal askerliğe mi gönderirler yoksa evine git diyip sivil hayata bırakırlar mı

 8. Mertcan diyor

  Meraba sözleşmeli erim iki buçuk ay oldu başla yalı istifa etmek istiyorum nasıl ederim firar edersem cezası nedir nasıl birakabilirim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.