Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Çarşı Ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadardır?

0 15

İstihdam yaratılmasında bir hayli katkı sunan mahalle bekçileri her geçen gün artmaktadır. İlkokul mezunu kişilerin yaptıkları bir meslek olan mahalle bekçiliğinde maaşlar her ayın ortasında yatırılmaktadır. Mahalle bekçisi maaşları birçok farklı duruma göre değişkenlik göstermektedir. Eğitim durumu başta olmak üzere Çocuk sayısı, eş durumu, dil tazminatı maaşı etkilerken bireysel emeklilik kesintileri ve sendika kesintileri de olmaktadır. Bununla birlikte şehir ve çalışma saatlerine göre bekçilerin ek ücretleri de olmaktadır. Bundan dolayı tam olarak her bekçinin aynı maaşı aldığını söylemek güçtür. Ancak genel olarak ifade etmek gerekirse,

11/1 Dereceli ilkokul eğitimli mahalle bekçisi 3.302,80 TL maaş almaktadır.

11/1 Dereceli Lise eğitimli mahalle bekçisi 3.352,80 TL maaşa sahiptir.

10/1 Lise eğitimli mahalle bekçileri 3.355,14 TL ortalama maaş almaktadır.

9/1 Ön Lisans Mezunu olan mahalle bekçileri 3.357,50 TL maaş almaktadır.

8/1 lisans mezunu ve bekar olan mahalle bekçilerinin maaşı ise 3.404.98 TL’dir.

1/1 lisans mezunu olan bekar bekçilerin maaşı 3.657,00 TL olurken aynı zamanda mesai saatleri dışında da ek getiriler bulunmaktadır.

Mahalle Bekçileri Ek Kazançları 

Mahalle bekçisi maaşları dışında sahip olunan durumlara göre ek kazançlar alınır. En yüksek operasyon tazminatı 810 TL’dir. Eşi hiçbir yerde çalışmayan bekçiler için ek olarak 231.65 TL ödeme yapılmaktadır. Ayrıca her bir çocuk için 54 TL verilmektedir.

Mahalle Bekçileri Görevleri

Mahalle bekçisi olunabilmesi için hem yazılı hem de sözlü sınavlara girilmektedir. Ayrıca kişinin fiziksel olarak da belirli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Bunun için çeşitli kitaplar bulunurken aynı zamanda yazılı sınavda başarılı olan kişiler mülakata alınır. Mülakatta da başarılı olunmasıyla mahalle bekçisi olarak görev yapılmaktadır. Mahalle bekçilerinin görevleri iki kısma ayrılırken genel kolluk kuvvetlerinin müdahalesinin imkân dahilinde olmadığı durumlarda yetkilidir. Tehditleri ve saldırıları önlerken saldırganları yakalamak ve kamu düzenini korumak görevleri arasındadır. Bununla birlikte mahalle sakinlerinin sağlık ve selametlerini sağlamak da bekçilerin görevlerinden olup çeşitli saatlerde bölgelerde arama yapabilmektedir. Muhtaç durumda olan kişilere yardım etmek, kazaya uğrayan ya da sağlık sorunları geçiren kişileri korumak bekçilerin sorumluklarındadır. Yangın, sel gibi afetlerde mahalle sakinlerine bilgi verilmesi, gerekli durumların sağlanması ve önlemlerin alınması da bekçiler tarafından yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.