Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Uzman Çavuşluk’ta Belirtilen Koşullar Nelerdir

1 15

Ülke içinde veya dışında istihdam ortamını sağlamakla görevli askeri personellerin görevlerine alınması TSK bünyesi adı altında Uzman Çavuş alımların yapılması ve gerekli yerlerde hava şartları uygun olan veya olmayan bölümlerde vatanı için görev yapacak uzman çavuşlar yaş sınırı olarak 27 olarak belirlenmiştir. Veri istatistiklerine göre belirlenmekte olan kanunlar çerçevesinde sözleşmeli erbaş ve erlerden en az 3 yıl aktif şekilde görevlerini yerine getirmiş olanlar başvuruda bulunabilirler. Aynı şekilde müteakip sözleşmeleri görevleri içerisinde ve müracaat yapacakları yılın ocak ayından itibaren 29 yaşını bitirmemiş olmak ve sıralı üç disiplin amiri tarafından “Uzman erbaş olur” kararını alma şartıyla başvuru yapabilmektedirler.

Muvazzaflık Görevini Yapanlar Başvuruda Bulunabilir Mi?

Uzman erbaş, başvurularını yapmak isteyen kişilerin onbaşı, çavuş veya erlerden oluşan kişilerin hizmet yapmış oldukları ilgili Kuvvet komutanlığına ya da Jandarma Genel Komutanlığına gerekli evrakların verilmesi durumunda girmiş oldukları sınavlarda olumlu sonuçlar elde ettiklerinde askerlik sürelerine bakılmadan görev verilmektedir. Hizmet alan uzman çavuş başvurduğu hizmet şartların sözleşmelerini imzaladıktan sonra bütün yükümlülük süresi hesabından mahsup edilmektedir. Hizmet görevlerini sözleşme içerinde yer alan süreler içerisinde başarıyla yerine getirenlerin askerlik süreçleri otomatik olarak karşılanmaktadır. Fakat bu süreç içerisinde verilen sözleşme talebinden önce vazgeçilmesi durumunda yarıda kalan askerliğin tekrardan yapılması için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bundan dolayı hizmet şartlarını imzalama sürecinde bu tür bilgilerin elde edilmesi sizler açısından faydalı olacaktır.

tsk alımları

Uzman Çavuş Yaş Sınırı Alımları

Uzman çavuş olmak isteyen adayların öncelikle 22 yaş sınırını doldurmuş olmaları koşulu KHK tarafından belirtilmiştir. Aynı şekilde 27 yaşını bitirmemiş olan adayların bu başvuruda yapacakları onay işlemleri değerlendirmeye alınacak. Yani 27 yaşını dolduran ya da 22 yaşına erişmeyen adayların uzman çavuş başvuruları otomatik olarak elenmektedir.  02 Ocak 1991 ile 01 Ocak 199 tarihleri arasında doğanlarda bu sisteme dahillerdir. Sözleşmeli er veya erbaşların yapmış oldukları görev içerisinde en az 3 yıl görev yapanlar 29 yaşını doldurmadan başvuruda bulunabilmektedirler.  02 Ocak 1989 ile 01 Ocak 1999 tarihleri arasında doğanlar bu sisteme dahildir.

Yaş Sınırı Dışında Belirtilen Koşullar

Bütün askerlik dalları içerisinde mutlaka yaş sınırı yer almaktadır. Bu yaş sınırından sonra uzman çavuş başvurusunda bulunan kişilerin vücut kitle indekslerin birbirleriyle uyumlu olması gerekiyor. Bununla birlikte lise veya ön lisans gibi dengi okullardan mezun olan kişilerde yaş sınırından sonra dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yerini alıyor. Adaylar belirtilmekte olan görevleri eksiksiz şekilde yerine getirmelerini ön sayacak herhangi bir neden tespiti yapılmadığında gerekli atama ve unvan işlemleri yapılmaktadır. Sağlık açısından sıkıntıları olan adayların örnek nefes darlığı gibi sıkıntılarla karşı karşıya gelenler başvuruda bulunamamaktadırlar. Yaş sınırını ve belirtmiş olduğumuz fiziki değerleri taşıdığınız zamanda başvuruda bulunabilirsiniz.

1 yorum
  1. Ahmet diyor

    Alımlar ortaöğretimde olsun vatanımız için bizlerde istiyoruz bu gorevleri sesimizi duyun ltfn…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.