Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Nasıl Sözleşmeli Er Olabilirim ?

1 16

 

Sözleşmeli Er uygulaması 2010 yılında başladı. İlk zamanlarda askerlik görevini yerine getiriyor olmak ya da askerliğini tamamlama zamanının 3 ya da daha az yıl geçmesi gerekmekteydi. Devletin sözleşmeli er çoğaltma çabaları 2014 yılında sonuç verdi. Artık Sözleşmeli Er olarak görev yapanlar zorunlu askerlik görevini yerine getirmiş sayılmaktadırlar.

Sözleşmeli Er olmak için askerden önce başvuruda yapabiliyorsunuz. Sözleşme süresi 3 yıl, bu süre içinde TSK bünyesinden ayrılmak için tazminat ödemek zorundasınız. Başvurma süreci ve ardından yazılı, sözlü, fiziksel ve sağlık olmak üzere sizleri zor bir dönem bekliyor. Adaylara yazılı sınavlarda genel kültür bilgileri yanı sıra Atatürk İnkilapları içereren sorularda sorulmaktadır. Sınavdan başarı ile geçmek yetmiyor. Fiziksel dayanıklılık ve testlerden puan alıyorsunuz. Ayrıca sağlık muayenesi sonunda da size bir puan veriliyor. Yazılı sınavıN %70’i Sağlık ve Fiziksel testinde %15’i üzerinden değerlendirme yapılmakta.

Sözleşmeli Er olabilmek için bu 3 test aşamasından en az 70 puan almak gerekiyor. Sonrasında güvenlik soruşturması yer almaktadır. TSK her zaman bu soruşturmayı yapar. Gerek sivil hayatta gerekse de askerlik döneminde herhangi bir suç işlenip işlenmediğine bakılır. Sizlere Sözleşmeli Er Nasıl Olabilirim? Diye düşünmek yerine yazımızın en alt kısmında gördüğünüz link ile bütün bilgilere erişme fırsatı veriyoruz. Yine aynı şekilde bu link üzerinden başvuru da yapabiliyorsunuz.

http://www.kkk.tsk.tr/PersonelTemin/Sozer.aspx

1 yorum
  1. Muhammet Çek diyor

    Bende uzman erbaş olmak istiyorum ama ortaokul mezunuyum 30 yaşındayım gönüllü olarak yapmak istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.