Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Uzman Çavuş Görev Süresi Ne Kadardır?

8 185


Uzman çavuşların sahip olduğu imkanlar ve görevler birçok farklılığa sahip olabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan her erkek birey tarafından uzman çavuşluğa başvuru yapılabilir. Başvuru işlemleri internet üzerinden olurken kişinin sahip olduğu fiziksel yeterlilik ve sınav başarıları gereklidir. Lise mezunu olan erkek adayların uzman çavuşluk için güvenlik araştırmalarından geçmeleri şarttır. Sonrasında ise piyade ya da komando olarak uzman çavuşluk yapılabilmektedir. Uzman çavuş görev süresi katılım durumuna göre değişmektedir. En az 20 yaşından gün alınmasıyla uzman çavuş olunabilmektedir. 1 yıllık eğitimin ardından görevli olunacak bölgede vazifeye başlanılmaktadır.

Uzman Çavuş Yaş Sınırı Kaçtır?

Askerliği yapmamış olan kişilerinde uzman çavuş olabilmesi söz konusudur. Bununla birlikte başvurularda yaşın en fazla 26 olması gerekir. Uzman çavuş görev süresi dışında 26 yaşın üstündeki adaylarında kabul edilme durumu olmamaktadır. Piyade sınıfındaki uzman çavuşlarda Batı illerinde daha fazla görev yaparken mesai saatleri sonrasında evlerine gidebilmektedir. Komando uzman çavuşlar ise şehir merkezlerinin dışında sınır karakollarında veya dağlık bölgelerde görev yapabilmektedir. Zorluk durumundan dolayı maaşları çok daha yüksek olurken kazanımları da söz konusudur. Uzman Çavuşlar 50 yaşına kadar görevde kalabilmektedir. Bununla birlikte sözleşmeleri 2 ila 5 yıl arasında yapılmaktadır. 2 yıldan daha düşük bir zamanlı sözleşme olmazken sözleşme yenileme işlemleri için bitiş tarihine 3 ay kala dilekçeyle başvuru yapılması gerekir. Dilekçe başvurularında sağlık raporu da istenmektedir. Belirlenen yıllar arasında sözleşme yenilenirken görev yerleri de değişebilmektedir. Rütbe alımları ise 3 yılda olmaktadır.

Çeşitli özlük haklarına sahip olan uzman çavuşlar için emeklilik ikramiyesi 10 yıllık görev süresinin dolmasıyla elde edilmektedir. Uzman çavuş görev süresi10 yılın üstüne çıkarsa emeklilik ve çeşitli haklar elde edilmektedir. Ayrıca kişinin sonraki dönemde ruhsatlı silaha sahip olması da sağlanır. 50 yaşını dolduran kişiler ise emekli olunmaktadır. Bununla birlikte sivil memuriyetlerde istihdam edilme durumu da vardır. Son derece riskli ve kutsal bir meslek olan uzman çavuşlukta görev süresi ortaya çıkan durumlara göre değişebilirken yıl içinde 30 gün izin hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında 15 güne kadar mazeret izni de alınabilmektedir.

8 Yorumlar
 1. Cumali diyor

  2018 haziranda mulakatlari gectim saglik raporunuda eksiksiz gonderdim hicbir sknti yok ken benimle bitlikte mulakati gecenler egitime gitti ancak ben gidemedim cagrilmadim. Elenmis olsam bana tebligat gelmesi gerekmezmi ? Ne sms var nede tebligat ne yapmam gerek allah askina soyleyin bilen varsa

  1. Mura diyor

   sicilin olumsuz çıkmıştır

 2. Ahmet diyor

  Ben

 3. Ahmet barığ diyor

  Bende olmak istiyorum

  1. su diyor

   niye bayanlar olamıyor ki ya

 4. Ahmet barığ diyor

  Bende uzman çavuş olmam gerektiğini düşünüyorum 05453700596

 5. Muhammet diyor

  Sol 0.75 sağ 1.25 astimat uzman olurmu ki

 6. Yasamın diyor

  Bu başvuru sadece erkekleri mi geçerli bayanların için

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.